Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Nowa delegatka w watykańskiej komisji ds. COVID-19. Kim jest s. Alessandra Smerilli?

ALESSANDRA SMERILLI

infoans.org

Isabella H. de Carvalho - 09.09.21

Papież Franciszek mianował s. Alessandrę Smerilli FMA tymczasową sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i jednocześnie delegatką watykańskiej komisji ds. COVID-19 - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w oświadczeniu opublikowanym 26 sierpnia br.

W nowej, tymczasowej roli s. Smerilli zastąpi bpa Bruno Marie Duffé i ks. Augusto Zampiniego, odpowiednio na stanowiskach sekretarza i asystenta sekretarza dykasterii. W skład dyrekcji komisji ds. COVID-19 weszli również kard. Peter Turkson i ks. Fabio Baggio, podsekretarz dykasterii ds. migrantów i uchodźców. Nawet jeśli swoją funkcję s. Alessandra Smerilli będzie pełnić tymczasowo, nominacja ta jest bardzo znacząca, ponieważ jest ona pierwszą kobietą mianowaną sekretarzem watykańskiej dykasterii.

„Jestem wdzięczna ojcu świętemu za wymagające zadanie, do którego mnie skierował. Modlę się do Pana, aby pomógł mi wypełniać je w duchu należnego posłuszeństwa Kościołowi, z pokorą, pasją, kreatywnością i umiejętnością słuchania” – napisała s. Smerilli w oświadczeniu zamieszczonym na stronie watykańskiej dykasterii.

Czym zajmuje się Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka?

Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka została powołana do życia przez papieża Franciszka w 2016 roku. Jej zadaniem, jak wskazuje nazwa, jest wspieranie rozwoju człowieka. Szczególną uwagę dykasteria poświęca migrantom, chorym, wykluczonym czy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W marcu 2020 r. papież Franciszek ustanowił również watykańską komisję ds. COVID-19. Ciało to działa w ramach ww. dykasterii, analizując zagrożenia związane z pandemią, w duchu troski i opieki ze strony Kościoła.

Komisja składa się z pięciu grup roboczych i czterech zespołów zadaniowych, które zajmują się zagadnieniami takimi jak: opracowywanie kreatywnych rozwiązań dla społeczeństwa po pandemii czy współpraca z lokalnymi partnerami w celu wspierania potrzeb społecznych. Ciało to współpracuje również z innymi instytucjami watykańskimi, takimi jak np. Papieska Akademia Życia i Biuro Papieskich Organizacji Charytatywnych, w celu popularyzacji szczepień przeciw COVID-19.

Komisja była wcześniej kierowana przez dyrekcję, w skład której wchodzili: prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Peter Turkson, sekretarz dykasterii bp Bruno Marie Duffé oraz asystent sekretarza ks. Augusto Zampini. Od marca 2021 r. s. Alessandra Smerilli była przełożoną grupy zadaniowej ds. ekonomii w komisji ds. COVID-19 i podsekretarzem dykasterii.

Kim jest s. Alessandra Smerilli?

S. Smerilli urodziła się w1974 r. w Vasto, w środkowych Włoszech. W 1997 r. złożyła śluby zakonne w zgromadzeniu Córek Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Jest ekspertką w dziedzinie ekonomii, z której posiada dwa doktoraty – jeden obroniony na rzymskim Uniwersytecie La Sapienza, a drugi na Uniwersytecie Wschodniej Anglii. S. Alessandra Smerilli była żywo zaangażowana w organizację forum Ekonomia św. Franciszka, które odbyło się w październiku 2020 r. Forum to promuje wizję ekonomii skoncentrowanej na dobru wspólnym i dobrobycie wszystkich ludzi.

Tags:
Informacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19papież FranciszekWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail