Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 01/04/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Okno życia w Genui przyjęło swoje pierwsze dziecko. Jak długo przyszło mu na nie czekać?

baby boy in a cradle

By Sokolova Maryna|Shutterstock

Karol Wojteczek - 08.09.21

Po raz pierwszy od swojego powstania przed 14 laty genueńskie okno życia przyjęło pozostawione dziecko.

Jak donosi „Genova Today”, w oknie życia przy szpitalu Villa Scassi w Genui pozostawiona została dwudniowa dziewczynka. Matka, która ją tam zaniosła, przed złożeniem dziecka do kołyski przytuliła je po raz ostatni. Dziewczynka została również wyposażona przez kobietę w zapas pieluszek oraz karteczkę z imieniem, którego lekarze nie ujawnili.

Noworodek w momencie oddania ważył 2,9 kg i cieszył się dobrym zdrowiem. Po 10-dniowym okresie opieki w genueńskim szpitalu, oddany został do domu opieki tymczasowej, gdzie oczekuje na adopcję.

„Matka tej dziewczynki dokonała najprawdopodobniej gestu najpiękniejszego z możliwych. Poświęciła swoją miłość do córki w imię jej dobra” – skomentował wydarzenie dyrektor Oddziału Położnictwa i Ginekologii w Villa Scassi, dr Gabriele Vallerino.

Okno życia w Genui – lata oczekiwania

Historia wspomnianej dziewczynki jest o tyle niezwykła, że to pierwsze dziecko pozostawione w genueńskim oknie życia w jego 14-letniej historii. Obiekt powstał w 2007 r. z inicjatywy lokalnego Lions Clubu.

Okno wyposażone jest w kołyskę z czujnikiem ruchu, alarmującym dyżurnego lekarza i pielęgniarkę. Do tej pory jednak wszystkie zgłaszane przez nie alarmy okazywały się być fałszywe.

W całych Włoszech funkcjonuje w tej chwili 56 okien życia. Ich tradycja w tym kraju sięga XII w., a swoją maksymalną liczebność (ok. 1200) osiągnęły one w XIX w. Pod rządami faszystów włoskie okna życia zostały w 1923 r. zdelegalizowane. Na powrót do kraju obiekty tego typu musiały czekać aż do roku 1992.

Źródło: „Genova Today”

Tags:
dzieciokno życia
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail