Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Szczepionki nie zmieniają ludzkiego materiału genetycznego

shutterstock_1804472146.jpg

Di Billion Photos|Shutterstock

Catholic-Factchecking.Com - 04.09.21

W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje o rzekomym zastosowaniu nanotechnologii w szczepionkach Pfizer i Moderna, które mają „eksperymentować na przekaźnikowym (matrycowym) RNA". Twierdzi się ponadto, że takie szczepionki „przepisują, zakłócają i zmieniają ludzki materiał genetyczny, co do tej pory uważane było za czyn zabroniony". Jest to FAKE NEWS: szczepionki nie wykorzystują „nanotechnologii, genów czy enzymów". Nie zmieniają też materiału genetycznego naszych komórek.

Rozpowszechniania w sieci wiadomość brzmiała następująco:

Czy wiecie, że preparaty firm Pfizer i Moderna na rzekomy COVID-19 eksperymentują z waszym matrycowym RNA poprzez zawarte w nich elementy nanotechnologii, za pomocą genu czy czynnego enzymu, dla czyichś ciemnych interesów, oraz że takie szczepionki „przepisują”, zakłócają i zmieniają materiał genetyczny, co do tej pory uważane było za przestępstwo?

Po pierwsze, składniki szczepionek są podawane do publicznej wiadomości i każdy ma dostęp do tych informacji. W żadnej z zatwierdzonych szczepionek nie określono, że do jej produkcji stosowana jest „nanotechnologia”. Ani w składnikach, ani w technologii, na której się opierają, a której funkcjonowanie zostało już wyjaśnione.

To, co szczepionki mRNA (jak te firm Pfizer czy Moderna) rzeczywiście zawierają, to sztucznie zsyntetyzowana kapsułka lipidowa, która służy do skutecznego przenoszenia materiału genetycznego w komórkach. Po dotarciu do wnętrza komórki, owe nanocząsteczki tłuszczu łączą się z błoną komórkową, uwalniając swoją zawartość – wyjaśnia na swoim blogu Lluís Montoliu, biotechnolog z hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych.

Taki właśnie system jest uważany za nanotechnologię, którą zdefiniowano jako naukę manipulacji materią na poziomie atomów, lecz w rzeczywistości o żadnych „manipulacjach” nie może być mowy.

Szczepionki mRNA nie modyfikują genomu

Autor rozpowszechniający nieprawdziwe treści twierdzi ponadto, że preparaty „przepisują, zakłócają i zmieniają materiał genetyczny”. Stwierdzenie to dementowaliśmy już wcześniej.

Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zapewnia, że zarówno szczepionki z mRNA, jak i te z wektorem wirusowym „przenoszą instrukcje (materiał genetyczny) do naszych komórek i zaczynają budować ochronę przed wirusem wywołującym COVID-19″. Jednak „materiał ten nigdy nie dostaje się do jądra komórki, gdzie przechowywane jest nasze DNA”. Tak więc samej z natury naszego organizmu, „materiał genetyczny zawarty w szczepionkach nie może w ogóle wpływać na nasze DNA ani z nim współdziałać”.

Tags:
Informacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19koronawirusmedycynanauka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail