Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zwolnienie ze szczepienia? Archidiecezja nowojorska zabrała głos w tej sprawie…

WEB2-Card.-Antonio-Cañizares-Llovera-vaccine-Covid-19.jpeg

Archidiócesis de Valencia | Facebook

The cardinal archbishop of Valencia, Spain, Antonio Cañizares, is vaccinated against Covid-19.

Karol Wojteczek - 03.09.21

Archidiecezja nowojorska skierowała do kapłanów notę dotyczącą wydawania zaświadczeń zwalniających ze szczepień przeciw COVID-19 z powodów religijnych. W piśmie tym apeluje ona do duchownych o niewydawanie tego rodzaju dokumentów.

„Papież Franciszek wyraźnie zaznaczył, że moralnie dopuszczalne jest przyjęcie każdej ze szczepionek, stwierdzając, że mamy moralny obowiązek zaszczepienia się” – czytamy w liście Johna P. Cahilla, kanclerza archidiecezji. „Nie ma żadnych powodów, aby kapłani udzielali zwolnienia ze szczepienia z powodów religijnych” – dodał Cahill. Kanclerz podkreślił jednocześnie, że arcybiskup Nowego Jorku, kard. Timothy M. Dolan, idąc w ślady ojca świętego, również zachęca katolików do szczepień.

Notę jako pierwszy udostępnił na Twitterze korespondent „The Epoch Times”. Jej autentyczność została zweryfikowana i potwierdzona przez inne katolickie media.

Niektóre amerykańskie katolickie stowarzyszenia i uczelnie wyższe wprowadziły wobec swoich pracowników i studentów obowiązek poddania się szczepieniu przed rozpoczęciem roku akademickiego. Zaświadczenie o zwolnieniu ze szczepienia z powodów religijnych miałoby dać tym osobom możliwość nieprzyjęcia preparatu przeciw COVID-19. 

Szczere moralne zastrzeżenia

Komunikat archidiecezji nowojorskiej ma na celu wyjaśnienie, w jaki sposób księża powinni reagować na „szczere moralne zastrzeżenia”, skłaniające niektórych katolików do ubiegania się o zwolnienie ze szczepienia.

Zastrzeżenia te dotyczą zwłaszcza związku szczepionki z aborcją. Niektóre szczepionki przeciw COVID-19 zawierają bowiem linie komórkowe pochodzące od ludzkich zarodków. Wchodzące w ich skład komórki są stale replikowane z komórek dwojga (choć niektóre źródła mówią o większej liczbie) nienarodzonych dzieci, abortowanych w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia.

W wydanym komunikacie archidiecezja nowojorska ponownie podkreśla moralną wartość szczepionek. Zachęca też księży z Nowego Jorku do zapoznania się z dokumentem „Nota nt. moralnej oceny stosowania szczepionek przeciw COVID-19”. Opublikowany przez Kongregację Nauki Wiary w grudniu 2020 roku dokument wyjaśnia stanowisko Watykanu w tej sprawie.

Zwolnienie ze szczepienia – co mówią dokumenty Kościoła?

Watykański dokument stanowi, że przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 jest „moralnie dopuszczalne” i „nie stanowi formalnego współdziałania z aborcją” stojącą u początku wykorzystanych linii komórkowych. Stanowisko Kongregacji Nauki Wiary na temat szczepionek przeciw COVID-19 głosi jednakże również, że poddanie się szczepieniu powinno być dobrowolne.

Komunikat archidiecezji nowojorskiej mówi zaś o kwestii przymusu w sposób następujący: „(…) każdy może swobodnie wybrać szczepionkę w oparciu o własne przekonania, nie sugerując się nieścisłym przedstawieniem zaleceń Kościoła”.

Stanowisko archidiecezji pojawiło się dwa dni po tym, jak Katolickie Stowarzyszenie Medyczne wydało oświadczenie, w którym sprzeciwia się obowiązkowym szczepieniom. Kilka tygodni wcześniej podobne oświadczenie wydało amerykańskie Narodowe Katolickie Centrum Bioetyki (NCBC). Na stronie NCBC zamieszczono również wzór pisma dla osób starających się o zwolnienie ze szczepień.

Episkopat USA (USCCB) wyraził jasne stanowisko w przedmiotowej kwestii już 2 marca br. Wtedy to bp Kevin C. Rhoades, przewodniczący Komitetu ds. Doktryny oraz abp Joseph F. Naumann, przewodniczący Komitetu ds. Ochrony Życia, wydali oświadczenie w sprawie szczepionki firmy Johnson & Johnson, niewiele wcześniej dopuszczonej do obrotu. W dokumencie tym czytamy m.in., że „biorąc pod uwagę cierpienia, jakie pandemia wywołuje na całym świecie, potwierdzamy raz jeszcze, że szczepienie może być służącym dobru wspólnemu aktem miłosierdzia”.

Tags:
Informacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19koronawirusUSA
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail