Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 05/10/2022 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Czy słynny superbohater z Marvela jest katolikiem?

Nightcrawler

Wikipedia

Karol Wojteczek - 30.08.21

A jeśli tak, to dlaczego wygląda jak... demon?

Fani komiksów, filmów i gier spod szyldu Marvela znają Nightcrawlera jako postać o nadludzkiej zwinności i zdolności do teleportacji, ale też powierzchowności wprost nawiązującej do chrześcijańskich wyobrażeń na temat wyglądu diabła. Takie atrybuty jak spiczasty ogon i uszy, czy dłonie i stopy przypominające kurze łapki kojarzą się w naszym kręgu kulturowym dosyć jednoznacznie. Tym bardziej przewrotnie jawi się sposób, w jaki marvelowscy twórcy postanowi wprowadzić Nightcrawlera do wykreowanego przez siebie uniwersum.

Superbohater ten pojawił się w świecie X-Menów w 1992 r., w 44. odcinku poświęconego im serialu animowanego. Nightcrawlera jako pierwszy z głównych bohaterów serii poznał Wolverine. W trakcie zimowego wypadu na narty w niemieckie Alpy zasłyszał on legendę o tym, że klasztor w jednym z małych górskich miasteczek zasiedlony został przez demona o odrażającym wyglądzie. Jak się jednak finalnie okazało, pochodzenie legendarnego stwora nie ma nic wspólnego z czeluściami piekielnymi.

Kurt Wagner: Bóg nie opuszcza swoich dzieci

Nightcrawler swój odpychający wygląd (a także posiadane supermoce) „zawdzięcza” bowiem mutacjom genetycznym. Świadomy lęku, jaki wzbudza w społeczeństwie, ale też głęboko wierząc w Boga, zdecydował się wieść samotne życie za murami klasztoru (w młodości był zresztą przez pewien czasu alumnem w seminarium duchownym). Klasztor ten w trakcie wspomnianego odcinka serialu ulega jednak spaleniu wskutek ataku pragnących wygnać „demona” mieszkańców miasteczka.

Tym niemniej Wolverine’owi oraz towarzyszącym mu Rogue i Gambitowi udaje się przekonać miejscowych, by, mimo diabolicznego wyglądu Nightcrawlera, nie obawiali się go. Sam zaś Nightcrawler wzbudza pewną tęsknotę za Bogiem u Wolverine’a – w ostatniej scenie odcinka widzimy bowiem tego drugiego modlącego się w katedrze gdzieś we Francji. Słowa, jakich Kurt Wagner (prawdziwe imię i nazwisko „niby-demona”) używa w rozmowie ze swoim wybawcą, warte są zresztą przytoczenia i zapamiętania również dla nas:

Bóg nie opuszcza swoich dzieci – tak ludzi, jak i mutantów. Jest z nami w dniach radości, ale też, gdy cierpimy – o ile Go dopuścimy. Nasza zdolność rozumienia Bożych planów jest ograniczona, ale powinna nam wystarczać świadomość, że Jego miłość jest nieograniczona.

Tags:
ciekawostkikino
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail