Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/11/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Ma 96 lat, stanie przed sądem dla nieletnich. „Nic nie wiedziałam o zbrodniach”

OBÓZ STUTTHOF

kaate | Shutterstock

Redakcja - 25.08.21

Irmgard Furchner była sekretarką komendanta w obozie koncentracyjnym Stutthof. Po latach oskarżono ją m.in. o współudział w zabójstwie 11 387 osób. We wrześniu ma stanąć przed sądem. Sama uważa całą procedurę za... absurdalną.

Kiedy Irmgard Furchner rozpoczynała pracę na stanowisku sekretarki komendanta obozu, miała 18 lat. Posada gwarantowała jej dobre zarobki.

„Byłam stenografką dla komendanta Hoppego i jego adiutanta, ale więcej pisałam dla Hoppego” – cytuje jej zeznania z 1954 r. niemiecki dziennik „Bild am Sonntag”.

Jak czytamy w gazecie dalej:

„Hoppe dyktował egzekucje i deportacje. Ale Furchner udaje, że nie ma o tym pojęcia. Z komendantury widziała baraki więźniów, komorę gazową i krematorium. Mimo to twierdzi, że nic nie słyszała o morderstwach”.

Jeden z ostatnich procesów nazistów

30 września 2021 r. 96-letnia Niemka ma stanąć przed sądem okręgowym w Itzehoe. Dodajmy: przed sądem dla nieletnich, bo w tamtym czasie miała 18 lat. Zarzucono jej współudział w zabójstwie 11 387 osób i współudział w usiłowaniu zabójstwa 7 osób.

W obozie koncentracyjnym Irmgard (z d. Dirksen) poznała SS-Oberscharfuehrera Heinza Furchtsama. Ponieważ jego nazwisko (oznaczające „strachliwy”) nie pasowało do funkcjonariusza obozu, zmienił je na Furchne. Pobrali się 9 lat po wojnie. Byli małżeństwem do 1972 r.

Niemka pracowała po wojnie m.in. jako urzędniczka sądowa. Od 2014 roku mieszka w domu spokojnej starości.

Jej dawni sąsiedzi na łamach niemieckiej gazety wspominają ja jako niemiłą, szorstką, apodyktyczną, o zimnym spojrzeniu.

Obóz koncentracyjny Stutthof

Jak podaje Mateusz Kubicki z IPN:

Już od pierwszych miesięcy okupacji obóz w Sztutowie wykorzystywany był przez niemieckiego okupanta jako narzędzie represji wobec lokalnej ludności. Jako pierwsi trafili do niego przedstawiciele inteligencji i działacze gdańskiej Polonii. W czasie wojny największą grupę więźniów stanowili w nim Żydzi i Polacy. W 1944 r. KL Stutthof został włączony do planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, stając się obozem zagłady. Szacuje się, że w latach 1939−1945 w obozie przetrzymywano około 110 tys. osób, z czego zginęło około 65 tys.

Źródło: www.bild.de, PAP, IPN

Tags:
historiaHolocaustII wojna światowa
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail