Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 14/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Nie tylko św. Faustyna i Jan Paweł II. Kościoły z relikwiami polskich świętych

KATEDRA NA WAWELU

pabmap | Shutterstock

Łukasz Kobeszko - 25.08.21

Na wakacyjnych szlakach (albo przy innej okazji) warto zawitać do świątyń, w których znajdziemy relikwie tych – często mniej znanych – świętych.

Od chrztu w 966 roku poczet polskich świętych i błogosławionych liczy kilkadziesiąt osób. Według współczesnego rozumienia przynależności etnicznej, część z nich pochodziła z innych narodów, niemniej losy chrześcijaństwa w naszym kraju związane są ściśle z ich żywotami. I dla wielu z nich ziemie Rzeczypospolitej stały się drugą ojczyzną.

Na wakacyjnych szlakach warto zawitać do świątyń, w których znajdziemy relikwie tych – często mniej znanych – świętych.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w miejscu, w którym zaczęła się wielka przygoda Polaków z chrześcijaństwem – w Gnieźnie.

Kościoły z relikwiami polskich świętych

Krakowskie kościoły z relikwiami polskich świętych

Dawna stolica królów Polski, w której zakończymy naszą podróż, to – mówiąc kolokwialnie – „zagłębie” pozostałości po świętych, którzy zbudowali przez wieki tożsamość katolicką w naszym kraju. Wydaje się, że gród pod Wawelem wymagałby wręcz osobnego szlaku śladem relikwii, aby dogłębnie poznać wszystkie ciekawostki związane z tożsamością duchową tego miejsca. Niekiedy jednak Kraków, mimo swoich licznych walorów, bywa tylko przystankiem w letnich podróżach po Polsce. W czasie takiego krótkiego pobytu można, nieco nietypowo, spróbować odwiedzić świątynie z relikwiami nieco mniej znanych świętych i błogosławionych. Oto nasze trzy propozycje:

Tags:
ciekawe kościołygaleria zdjęćPolskarelikwieświęci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail