Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Pamiętacie tę birmańską siostrę? Ma kolejną misję i znów ryzykuje życie

MYANMAR

Handout / Myitkyina News Journal / AFP

John Burger - Aleksandra Gałka - 23.08.21

Siostra Ann Rose Nu Tawng po raz kolejny odważnie staje między życiem a śmiercią.

W marcu tego roku, świat obiegło to poruszające zdjęcie s. Ann Rose Nu Tawng. Widać na nim, jak zakonnica podczas zamieszek w Mjanmie klęczy przed uzbrojonymi żołnierzami. Z jej późniejszych relacji wiemy, że zapowiedziała wówczas umundurowanym, że zanim zaczną strzelać do protestujących, będą musieli zabić najpierw ją. Szerzej pisaliśmy o tym TUTAJ.

Siostra Ann z Birmy opiekuje się chorymi na COVID-19

Okazuje się, że dziś s. Ann znów staje między życiem a śmiercią. Tym razem posługując pacjentom chorym na koronawirusa.

Jej prośba, by oszczędzić demonstrantów, została zignorowana. Żołnierze wymierzyli strzały i część z nich straciło życie.

Biegłam w stronę żołnierzy, jak szaleniec, jak kwoka chroniąca swoje pisklęta. Nie zorientowałam się nawet, że sama mogłabym być w niebezpieczeństwie. Po prostu nie chciałam, by zabito tych ludzi ­– opowiadała podczas wywiadu dla Radio Free Asia.

Ostatnio protesty w mieście Myitkyina, gdzie na stałe mieszka s. Ann, ucichły. Częściowo z powodu pandemii COVID-19, a częściowo wskutek tłumienia demonstrantów oraz ich masowych aresztowań. Od tego czasu zakonnica zaczęła opiekować się pacjentami chorymi na COVID-19 w miejskiej Klinice Misjonarzy Katolickich, a także w odległych wioskach stanu Kachin.

Są ludzie, którzy mają objawy covidowe, ale nie ma żadnych ośrodków testowych, a ludzie nie mogą pozwolić sobie na zakup testów – wyjaśniała s. Ann serwisowi informacyjnemu. ­– Brakuje im też wiedzy o tym, jak trzymać się od siebie z daleka. Jest wielu ludzi, którzy nie wiedzą, jak się chronić.

S. Ann Nu Tawng pod kontrolą władz Mjanmy

S. Ann Nu Tawng w rozmowie z RFA przekazała, że poczuła motywację do działania, gdy była świadkiem cierpienia rodzin i gdy dotarło do niej, jak duża jest liczba zgonów.

Nie mogę na to patrzeć, dlatego pomyślałam, że muszę coś zrobić, bez względu na wszystko ­­­– powiedziała. – Nawet gdybym miała umrzeć podczas ich leczenia, i tak będę to robić. W przeciwnym razie zginie o wiele więcej istnień.

Popularność s. Ann Nu Tawng jako aktywistki społecznej, która wzrosła jeszcze dodatkowo wskutek zainteresowania mediów, ściągnęła także i uwagę władz Mjanmy. Zakonnica jest pod kontrolą.

Wiem, że ludzie, którzy opowiadają się za prawdą i czynią dobro, są nienawidzeni – powiedziała zakonnica. – Jeśli cały czas się boisz, jeśli nie odważysz się robić rzeczy w obawie przed krytyką, nie będziesz w stanie niczego osiągnąć.

Akcja szczepień w Birmie

Akcja szczepień w Birmie została wstrzymana z powodu panującego tam chaosu politycznego. Jak dotąd szczepionkę przyjęło zaledwie 3 proc. populacji tego 54-milionowego kraju.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, reżim generała Min Aung Hlainga przerwał dobrze rokujący program szczepień rządu Aung San Suu Kyi, która w momencie przewrotu trafiła do więzienia. 

Pod koniec 2020 roku szefowa rządu kazała zamknąć dotknięty epidemią Rangun oraz zamówiła szczepionki w Indiach i Chinach. Jej program szczepionkowy działał jednak zaledwie tydzień. Z kolei kierująca nim epidemiolożka została aresztowana, gdy junta przejęła władzę w Birmie.

Tags:
AzjaInformacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19koronawiruszakonnica
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail