Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Najwyższa pora na kolejny życiowy krok? Wcale nie!

WYBÓR

fran_kie | Shutterstock

Cecilia Zinicola - 31.07.21

Może zamiast zamartwiać się i pędzić, by osiągnąć kolejny etap w życiu, spróbujesz skupić się na teraźniejszości?
  • Jesteś singlem? Pospiesz się i znajdź sobie chłopaka/dziewczynę!
  • Chodzisz na randki? Najwyższy czas się zaręczyć!
  • Masz żonę/męża? Miej dzieci!
  • Masz dziecko? Pomyśl o tym, by dać mu rodzeństwo!

Brzmi znajomo? Wielu ludzi żyje dziś pod presją „zrobienia następnego kroku”.

To dobrze, że chcemy iść do przodu. Ale jeśli stracimy z oczu wartość chwili, która jest teraz, takie podejście może stać się niebezpieczne. Na każdym etapie życia są przecież rzeczy, którymi można się cieszyć.

Kiedy podlegasz presji, możesz zlekceważyć swoje powołanie. Pamiętaj, że pośpiech nie sprzyja dobrym decyzjom.

Co więc robić, kiedy czujesz, że presja zaczyna cię pokonywać?

1Stwórz spokojne środowisko

Pomyśl, jak możesz przyczynić się do tego, by nie stwarzać większej presji niż ta, która już istnieje. Często problem nie polega na tym, że mamy złe intencje (przecież czasem to tylko żarty!), ale na tym, że nasze słowa mogą powodować niepotrzebny stres i presję u innych. Uważność jest tu bardzo ważna!

Staraj się znaleźć ciche miejsca, w których możesz pobyć sam ze sobą i zwolnić tempo. Pielęgnowanie spokoju pomaga nam nie podlegać większej presji i nie przenosić jej na innych. Najlepszym stanem, w którym można podjąć decyzję, jest stan spokoju.

2PODZIEL SIĘ Z INNYMI TYM, CO PRZEŻYWASZ

Powiedzenie komuś innemu o presji, którą odczuwasz, może pomóc w zmniejszeniu niepokoju i stresu. Pozwala to nie tylko bardziej realistycznie przeanalizować swoją sytuację, ale także uświadomić sobie, że to, co się z tobą dzieje, jest normalne. Porozmawiaj z przyjacielem lub osobą, której ufasz.

Jednocześnie złóż swoje pragnienia w ręce Boga i nie martw się. On się o nie zatroszczy. Naucz się ufać w opatrznościową rękę Ojca. On zawsze tam będzie i nie zawiedzie cię, jeśli tylko zrobisz wszystko, co w twojej mocy, aby być wiernym.

3STARAJ SIĘ BYĆ NAPRAWDĘ OBECNY TAM, GDZIE JESTEŚ

Czasami trudno jest zaakceptować rzeczywistość taką, jaka ona jest, i wyjść z mentalności narzuconej przez tak wiele oczekiwań. Ciesz się chwilą, w której żyjesz i tym, co masz właśnie teraz. Być może dopiero później zdasz sobie sprawę, jak cenne to było.

Wykorzystaj ten etap swojego życia, aby dać z siebie wszystko. Przestań porównywać się do innych i ciesz się, że możesz spędzić czas na nauce kochania siebie takim, jakim jesteś. Tam, gdzie jesteś.

Kiedy wkładasz w coś całe serce, możesz się wiele nauczyć. Pomoże ci to zająć całą twoją energię emocjonalną w produktywny i ekscytujący sposób. To łaska – spędzić czas, ucząc się kochać i cenić to, co masz. Niezależnie od tego, czy jest tego mało czy dużo.

4ZAGŁĘBIAJ SIĘ W SZCZEGÓŁY SWOJEGO POWOŁANIA

Życie każdej osoby jest jak dzieło sztuki. Może się bardzo różnić od życia innych. Dlatego twój cel, radość i spełnienie mogą być w pewnym sensie wyjątkowe.

Bóg ma dla ciebie piękny plan, bez względu na to, czy jesteś w związku małżeńskim, czy masz dzieci czy nie, czy jesteś konsekrowany, czy żyjesz jako osoba samotna.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie jest twoje powołanie?

Zamiast spędzać czas na zazdroszczeniu innym ludziom ich życia lub darów i porównywaniu się z innymi na portalach społecznościowych, poświęć czas, aby zapytać Boga, jakie są twoje talenty i czego On od ciebie oczekuje. Pomoże ci to wykorzystać wyjątkowe i piękne życie, którym cię obdarzył.

Poproś Go, aby pomógł ci dobrze wykorzystać te dary, abyś mógł żyć pełnią życia.

5SZANUJ SWÓJ CZAS I WYMAGAJ, BY INNI TEŻ GO SZANOWALI

Zazwyczaj podejmowanie decyzji, takich jak rozpoczęcie związku, zaangażowanie w życie małżeńskie czy posiadanie dzieci, wymaga energii emocjonalnej i wysiłku. Jeśli uważasz, że nie jesteś jeszcze gotowy, nie spiesz się i nie wymuszaj tego tylko dlatego, że jest to „właściwa rzecz do zrobienia” lub że oczekują tego od ciebie inni.

Dobre rzeczy przytrafiają się tym, którzy czekają. Bądź cierpliwy.

Podjęcie kolejnego kroku można porównać do zjedzenia owocu: nie będzie smakował dobrze, jeśli ugryziesz go zbyt szybko lub poczekasz, aż się zepsuje. Jeśli umiesz czekać i obserwować, właściwy moment na zjedzenie go stanie się oczywisty.

6SKUPIAJ SIĘ BARDZIEJ NA ZADANIU NIŻ NA WYNIKU

Jeśli jesteś singlem, może to być idealny czas, aby skupić się na wszystkich możliwościach, które oferuje ci twój obecny stan w życiu, takich jak nowy projekt w pracy lub lepsze wykorzystanie wolnego czasu. Jeśli jesteś w związku małżeńskim, wzmocnij swój związek, a uczyni cię on niezwyciężonym. Jeśli nie masz dzieci, skorzystaj z dodatkowego odpoczynku. Jeśli masz dzieci, dowiedz się więcej o bezwarunkowej miłości. Co możesz dziś zrobić z tym, kim jesteś i co masz?

Kiedy skupiasz się na zadaniu, które masz do wykonania, możesz dostrzec konkretne kroki, które musisz podjąć. Tak jak uczeń, który nie ma obsesji na punkcie końcowej oceny, ale skupia swoją uwagę na wykonaniu świetnej pracy. Spędzaj mniej czasu na płaczu i narzekaniu Bogu na to, czego nie masz.

Skup się na błogosławieństwach, które masz przed sobą, ufając, że zajdziesz daleko, jeśli tylko On będzie z tobą szedł.

Tags:
rozwój
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail