Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 28/03/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Św. Maria Magdalena objawiła się w Polsce? W tym roku została patronką miasta

Mary Magdalene

Andrea Solari | Public Domain

Anna Gębalska-Berekets - 21.07.21

Jeden z pasterzy usłyszał: „Idź, człowiecze, opowiedz o tym świętym miejscu, aby miano je we czci i by oddawano tu chwałę św. Marii Magdalenie”.

Pierwsza spotkała Zbawiciela

Ewangelie przedstawiają Marię Magdalenę jako świadka wydarzeń paschalnych Jezusa Chrystusa. Pojawia się ona w Nowym Testamencie w Ewangelii według św. Łukasza, kiedy to przybywa do grobu Zbawiciela i odkrywa, że jest pusty.

Papież Franciszek podniósł wspomnienie liturgiczne Marii Magdaleny do rangi święta i przypomniał jej wiele mówiący tytuł „apostołki apostołów”. Uroczysko pod Biłgorajem to prawdopodobnie jedyne miejsce na świecie, gdzie święta mogła się ukazać.

Objawienia św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Według podań ludowych ok. 1603 roku na skraju Puszczy Solskiej ośmiu pastuszków wypasających bydło usłyszało dziwne dźwięki. Udali się więc za rozchodzącym się głosem i zobaczyli na drzewie dwa wiszące dzwony. Gdy podeszli bliżej, dzwony zniknęły, a ich oczom ukazała się piękna kobieta. Uśmiechała się do nich, ale nie wypowiedziała żadnego słowa. Następnie objawienia powtórzyły się w roku 1615. Wówczas Maria Magdalena ukazała się bartnikowi wybierającemu miód w lesie.

Kilka lat po pierwszym objawieniu dało się słyszeć w puszczy ponowny dźwięk dzwonów, który przywołał pasterzy. Jeden z nich pobiegł na miejsce. Usłyszał wtedy wezwanie: „Idź, człowiecze, opowiedz o tym świętym miejscu, aby miano je we czci i by oddawano tu chwałę św. Marii Magdalenie”. Mężczyzna udał się do pobliskiej wsi i opowiedział innym o całym zdarzeniu. W miejscu objawienia postawiony został krzyż.

Kaplica, klasztor i obraz

Wielu ludzi widziało w tym miejscu przedziwną panią, niektórzy z nich doznali tam szczególnych łask. Zjawił się tam także Jan Zamoyski, który polecił budowę niewielkiego kościółka. Z czasem świątynia nie była w stanie pomieścić tylu wiernych. Ordynat Tomasz Zamoyski wzniósł więc w 1644 roku większy kościół.

Około 1623 roku miejsce odwiedził franciszkanin Seweryn Chamiec. Zakonnik rozpoczął budowę klasztoru. W 1856 roku powstała tam również nowa kaplica. Wewnątrz, w centralnym miejscu budowli, znajduje się obraz św. Marii Magdaleny namalowany w 1797 roku. Przy wejściu stoi kamienna studnia.

Historia niezbyt urodziwej Magdaleny

Przybywali tu wierni z pobliskiej Soli, Biłgoraja ale również z Zamościa, Lublina, a nawet Lwowa. Dzięki relacjom pielgrzymów znana jest też niezwykła historia pewnej niezbyt urodziwej dziewczyny, która wymodliła u świętej nie tylko piękne oblicze, ale również i męża.

Kobieta zakochała się w pewnym chłopaku o imieniu Marek. Pracował jako sitarz. Każdego dnia Magda odwiedzała go w warsztacie. Pragnęła zostać jego żoną. Marek nie zwracał jednak na nią uwagi.

22 lipca, w dzień odpustu w klasztorze pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej, Magda błagała świętą o pomoc. Trzy dni wcześniej pościła i gorliwie się modliła o łaskę miłości Marka i życia z nim w związku małżeńskim lub… swoją śmierć. Podczas odpustu leżała krzyżem, prosząc o ratunek. Nie wiedziała, że tak szybko zostanie wysłuchana.

Gdy podniosła się z ziemi, pozostali wierni zobaczyli jej piękną twarz. W przyklasztornym źródełku ujrzała swoje oblicze. Nie mogła uwierzyć własnym oczom. Marek zakochał się w niej bez pamięci. A w wodzie z tego źródła pielgrzymi do dziś obmywają chore miejsca i podobno doznają uzdrowienia.

Św. Maria Magdalena patronką Biłgoraja

12 maja 2019 roku do biłgorajskiego sanktuarium zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Marii Magdaleny. Parafia otrzymała je z katedry św. Karola Boromeusza w Mediolanie. Bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, dokonał uroczystego aktu intronizacji relikwii.

Ponadto na posiedzeniu 12 kwietnia 2021 r. Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą władzy nadanej jej przez papieża Franciszka, wydała dekret ustanawiający św. Marię Magdalenę patronką Miasta Biłgoraja.

Korzystałam: niedziela.pl; gazetabilgoraj.pl; bilgoraj.pl; „Ludzie i wiara” nr 6/2021; magdalenki.pl

Tags:
maria magdalenaobjawienia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail