Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/03/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Pod kloszem czy na polu bitwy – gdzie wolisz się rozwijać?

PLAC ZABAW

Juliya Shangarey | Shutterstock

Mikołaj Foks - 07.07.21

Możesz rzucić się w wir pola bitwy i zwyciężyć (lub być zwyciężonym), albo zostać (bez perspektyw) pod bezpiecznym kloszem. Wiele osób żyje w tej alternatywie! Czy jest inna droga?

Klosz

Kiedy myślisz o dzieciach, to wolałbyś je trzymać pod kloszem czy wysłać na pole bitwy? Ja wolę klosz. Jest bezpieczny, poza tym małe roślinki trzeba strzec przed zadeptaniem. A jednak nie jest to miejsce idealne. Mam poczucie, że brakuje w nim wyzwań. Przestrzeń jest ograniczona.  

Pole bitwy

A gdy myślisz o pierwszej pracy, to co bardziej ci odpowiada: pole bitwy czy klosz? Ja chyba wolę pole bitwy. Można na nim szybko zdobyć doświadczenie, na które pod kloszem nie ma szans. Jednak nie jest to miejsce idealne. W pracy, która jest polem bitwy, można zostać rannym, a blizny będą goić się latami. 

Wioska

Intuicyjnie czujemy, że klosz czy pole bitwy to fałszywa alternatywa. Jest trzecia droga: wioska. Bezpieczna, ale pozwalająca wykraczać poza siebie. Przedszkole, szkoła czy pierwsza praca, którą tworzy: nie anonimowa, nie jednorodna, ale zarazem niewielka społeczność. Grupa ludzi, która ze sobą współpracuje dla wspólnego celu.  

Jakie cechy ma miejsce do nauki czy pracy, które jest wioską?

  • W wiosce ludzie wiedzą, że każda osoba jest częścią ekosystemu, dlatego nie można jej niszczyć.
  • W wiosce ludzie się znają, dlatego łatwiej poproszą o pomoc, ale też powiedzą, że coś im nie pasuje. 

Ale najlepszy sposób, żeby rozpoznać wioskę, to po prostu do niej wejść i się przekonać.

Dezurbanizacja życia

Różne są wioski. Bo różni są ludzie i różne ich potrzeby. Cechy wioski może mieć: szkoła, firma (często rodzinna albo start-up), spółdzielnia mieszkaniowa, lokalne stowarzyszenie. Rzeczywistość wioski – zawieszona między kloszem, a polem bitwy – przyciąga zbyt wielu chętnych. Tym, dla których zabrakło miejsca, zostaje jedno rozwiązanie. Dezurbanizacja.

Paradoks. Ludzie masowo przeprowadzają się do miast, równocześnie pragnąc małych, zwartych społeczności. Co stoi na przeszkodzie, by pójść za głosem serca w stronę dezurbanizacji swojego życia? Jakie strachy każą nam siedzieć po kloszem (i pozwolić swoim talentom się kurzyć) albo wykrwawiać się na polu bitwy (i dawać się wyciskać jak cytrynę)? Jak długo każą nam rezygnować z życiowego dobrostanu na rzecz przyszłego dobrostanu, który stale się oddala?

Wybór

Nie zawsze możemy wybrać dla siebie miejsce do życia, pracy i nauki. Ale znacznie częściej, niż nam się wydaje, te ograniczenia są wyłącznie w naszej głowie. To od nas, od naszych decyzji zależy, gdzie znajdziemy swoje miejsce. A jeśli nie możemy odszukać swojej wioski, to czemu nie mielibyśmy jej stworzyć? Wiele jest dobrych miejsc na świecie, które powstały z poczucia niedostatku… dobrych miejsc. Czemu nie miałyby powstać kolejne? Czemu jedno z nich nie miałoby być twoim dziełem?

Tags:
rozwójwychowanie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail