Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 26/09/2022 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

100-letnia siostra wspomina ucieczkę przed nazistami. „Nie zmieniłabym życia”

suor-regine-sorelle-sion.jpg

TG2000 - Youtube

Suor Regine

Gelsomino del Guercio - 06.07.21

Tego dnia dwukrotnie uderzył w nich sztorm, a statek nie był w stanie oprzeć się sile wiatru i fal. Zaczął się rozpadać... Historia siostry Regine Canetti.

19 maja 2021 r. siostra Regine Canetti skończyła 100 lat. Jest jedną z najdłużej żyjących zakonnic na świecie. Należy do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu, założonego przez Théodorea Marie Ratisbonne, który – podobnie jak s. Regine – przeszedł z judaizmu na chrześcijaństwo.

„Nie mogę uwierzyć, że kończę dziś 100 lat, a jednak tak jest. Jeśli zapytacie mnie, czy chciałabym coś zmienić w moim dotychczasowym życiu, odpowiem, że nie. Było pełne przygód: duchowo, fizycznie, moralnie i społecznie. Jestem bardzo szczęśliwa” – mówiła Chrześcijańskiemu Centrum Medialnemu.

S. Regine pochodzi z Sofii w Bułgarii. Dorastała w żydowskiej rodzinie – w miejscu, gdzie większość stanowili prawosławni chrześcijanie. Uczęszczała do francuskiej szkoły, zwanej Notre Dame de Sion, prowadzonej przez zgromadzenie, którego ostatecznie została członkinią. „Byłam w tej szkole przez 12 lat, a mój ostatni rok przypadł na 1940 r. To był dokładnie początek wojny, II wojny światowej„.

Ojciec s. Reginy nie był Bułgarem i mimo że mieszkali w tym kraju, nie posiadali bułgarskich dokumentów tożsamości. Gdy wybuchła wojna, to postawiło ich w szczególnie trudnej sytuacji.

S. Regine opowiada, że rząd ostrzegł wszystkich niebułgarskich Żydów w kraju: „Nie możemy was chronić, nie możemy nic dla was zrobić. Jeśli coś się stanie, musicie opuścić kraj”.

Ucieczka na rozklekotanym statku

Jeden z członków miejscowej gminy żydowskiej zaczął szukać rozwiązania. Udało mu się zdobyć stary, rozklekotany statek. Plan zakładał, że Żydzi będą podróżować drogą morską do Palestyny. Punktem wyjścia był port Warna w Bułgarii.

„To było straszne – wspomina s. Regina – ponieważ był 15 grudnia, zima, a ludzie tłoczyli się, aby dostać się na ten mały, podniszczony statek”. Statek mógł pomieścić około 150 osób, ale był wypełniony ponad dwukrotnie większą liczbą ludzi uciekających przed zagrożeniem nazistowskim.

S. Regine wspomina: „Wsiedliśmy na ten statek, myśląc tylko, że za pięć dni dotrzemy do Palestyny. Ale jak już wspomniałam, była zima i morze było bardzo wzburzone, więc nie można było zrealizować planu. Dotarliśmy w pobliże Stambułu w Turcji i tam musieliśmy się zatrzymać”.

To, co wydarzyło się później, to historia, którą widzieliśmy wielokrotnie także współcześnie. Statek pełen migrantów uciekających przed wojną szukał schronienia w obcym kraju. Rząd nie pozwolił mu zadokować, a uchodźcy musieli pozostać dwie mile od brzegu.

Po pięciu dniach wyruszyli w poszukiwaniu schronienia gdzie indziej. Tego dnia dwukrotnie uderzył w nich sztorm, a statek nie był w stanie oprzeć się sile wiatru i fal. Zaczął się rozpadać.

Kiedy statek zaczął tonąć, s. Regina wraz z ojcem i bratem nie mieli innego wyjścia, jak tylko próbować dopłynąć do brzegu. Zakonnica opowiada: „Gdy tylko znaleźliśmy się w wodzie, fale były coraz wyższe. To było straszne. Byłam z ojcem, matką, bratem, a siostry nie było z nami, bo była już mężatką. Moja matka i brat utonęli, a ja i mój ojciec zostaliśmy uratowani. Większość ludzi zginęła, przeżyło tylko 114 osób”.

Strona internetowa sióstr Matki Bożej z Syjonu ujawnia, że do dziś, każdego 12 grudnia, s. Regina udaje się na Wzgórze Herzla w Jerozolimie, aby uczestniczyć w ceremonii upamiętniającej ofiary katastrofy statku.

S. Regine Canetti. Spotkanie z siostrami

S. Regine i jej ojciec przedostali się do Izraela i znaleźli schronienie w kibucu, rodzaju żydowskiej wspólnoty rolniczej. Siostry Matki Bożej z Syjonu w Bułgarii dowiedziały się, co stało się ze statkiem i ich byłą uczennicą, i wysłały wiadomość do swojej wspólnoty w Izraelu.

Siostry odszukały Regine i zaprosiły ją do Jerozolimy. „Powiedziały mi, że dadzą mi to, czego potrzebuję, więc pojechałam” – mówi.

W końcu zdecydowała się przejść na katolicyzm i poprosiła o przyjęcie do wspólnoty. Od tego czasu, przez 80 lat, służyła Panu, m.in. ucząc w kilku krajach arabskich, w szkołach prowadzonych przez zgromadzenie.

Siostra budzi się każdego ranka ze świadomością, że to może być dzień, w którym Bóg przyjmie ją w swoje wieczne objęcia.

W 2016 r. ukazała się książka o jej życiu.

Tags:
historiaII wojna światowazakonnica
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail