Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Jak czcić ojca i matkę, jeśli są trudnymi ludźmi

father and son

Realstock - Shutterstock

Cecilia Zinicola - 02.07.21

Jeśli relacje z naszymi rodzicami stanowią prawdziwe wyzwanie, musimy nauczyć się z miłością wyznaczać granice.

Relacja z rodzicami wiąże nas w głęboki sposób na całe życie, nawet jeśli fizycznie jesteśmy od siebie oddaleni. Ta rzeczywistość nie ulega zmianie nawet wtedy, gdy nie wyznajemy tych samych wartości, gdy ich postawy nam się nie podobają albo wręcz nas ranią. Jednak dla nas, chrześcijan, może stać się prawdziwym wyzwaniem, aby żyć zgodnie z czwartym przykazaniem.

Uświadomienie sobie, że nasi rodzice źle traktują nas lub innych może być druzgocące. Obowiązek bycia wobec nich dobrymi, unikania mówienia o nich źle i kochania ich pomimo wszystkich krzywd, które wyrządzili, może być trudne do zrealizowania w praktyce.

Co to znaczy czcić ojca i matkę?

Czczenie nie oznacza współpracy w tym, co złe – nie jesteśmy zobowiązani do posłuszeństwa w takich przypadkach lub do mówienia „tak” na wszystko, co rodzice nam sugerują lub o co proszą. Czcić oznacza szanować i troszczyć się o naszych bliskich, biorąc pod uwagę ich godność jako istot ludzkich i więź, jaką mają z nami.

Dlatego abyśmy mogli szanować rodziców, ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak odróżnić osobę od roli, którą zajmuje. Możemy się z rodzicami nie zgadzać, ale jako chrześcijanie jesteśmy powołani do troski o nich, tak jak oni troszczyli się o nas jako dzieci. Nawet jeśli popełniali błędy. Musimy cenić i szanować ich udział w świętym darze życia, który otrzymaliśmy.

Naszą misją jako dzieci jest robić to, co możemy, pozostając wiernymi naszym zasadom i nie pozwalając się zdeprawować. Musimy z miłością wyznaczać granice, nigdy nie rezygnując z naszych rodziców i postępując wobec nich honorowo.

1WYBACZAJ IM BŁĘDY

Rodzice mogą nie być w stanie naprawić wielu błędów, które popełniają w ciągu życia. Jednym ze sposobów czczenia ich jest znalezienie sposobu na wybaczenie im.

Przebaczenie w sercu jest aktem wyzwalającym. Musimy pamiętać, że świat jest skomplikowanym i zagmatwanym miejscem. Ale Bóg postanowił okazać miłosierdzie i spojrzeć na nas ze współczuciem. Zamiast ciągle narzekać, złościć się lub szukać zemsty, powinniśmy zachować nasze serca w czystości.

2DOCENIAJ DOBRE RZECZY

Każdy ma jakieś dobre cechy, za które możemy być wdzięczni. Powinniśmy starać się myśleć o tym, co pozytywne w naszych rodzicach lub o czymś dobrym, co zrobili.

Zamiast rozwodzić się nad złymi wspomnieniami, zastanówmy się, w jaki sposób Bóg użył ich, by uczynić nas takimi, jakimi jesteśmy i pomóc nam dotrzeć do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj. Rozpoznanie tego i przyznanie się do tego przed innymi jest sposobem na uczczenie rodziców.

3Podtrzymuj relację

Kiedy nasze relacje z rodzicami są trudne, to normalne, że się od nich dystansujemy. Może to jednak oddalić ich od nas bardziej, niż jest to dobre.

Jednym ze sposobów na uczczenie ich jest dawanie im przestrzeni w naszej rodzinie, nawet jeśli mają tendencję do odrzucania jej. Nie rezygnuj z nich, w sposób, jaki jest możliwy: wyślij im kartkę lub zdjęcie, ułatw kontakt ze swoimi dziećmi, a ich wnukami.

4Dziel się Ewangelią

Istnieje wiele chorób duszy, które mogą być wyleczone tylko przez łaskę. Ewangelia jest idealnym miejscem na spotkanie z Bogiem, który jest Tym, który przynosi prawdziwe uzdrowienie.

Nasi rodzice mogą nigdy nie mieć innej okazji, aby usłyszeć o zbawieniu. Powinniśmy uczynić priorytetem uczczenie ich poprzez dzielenie się słowami mądrości i wieczności, choć musi się to odbywać z wielkim taktem i szacunkiem.

5Czyń akty dobroci

Choć może nigdy nie zostanie to otwarcie uznane, żaden akt dobroci nie pozostaje niezauważony. Możemy być kreatywni i robić proste rzeczy dla naszych rodziców, takie jak wysyłanie kwiatów bez specjalnego powodu lub dzwonienie do nich tylko po to, aby nadrobić zaległości.

Możemy również wykorzystać jakąś specjalną umiejętność lub talent, który posiadamy, aby pomóc im w praktyczny sposób, np. naprawić łazienkę, skosić trawnik lub załatwić jakąś sprawę.

6Módl się za nich

Módl się, abyś miał siłę do czynienia uczynków ku czci swoich rodziców, ale także, a nawet szczególnie, módl się za nich, jeśli źle cię traktowali.

Bóg uczy nas „błogosławić tych, którzy nas przeklinają i modlić się za tych, którzy nas oczerniają” (Łk 6,28). W ten sposób możemy oddać im cześć, powierzając ich życie w ręce Boga i ufając, że On pomoże im w każdej potrzebie.

8Naucz swoje dzieci, by czciły swoich dziadków

Innym sposobem na oddawanie czci naszym rodzicom jest mówienie o nich życzliwie w obecności innych ludzi, zwłaszcza naszych dzieci lub innych krewnych, nawet jeśli nie zgadzamy się z nimi lub ich stylem życia.

Musimy pamiętać, że nasze dzieci będą kiedyś wychowywać nasze wnuki i mówić o naszych własnych błędach. Powinniśmy okazać naszym rodzicom taką samą miłość, jaką sami chcielibyśmy otrzymać.

Tags:
relacjerodzicerodzina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail