Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 21/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

5 osób zginęło, 3000 poszkodowanych. Tornado u naszych sąsiadów [GALERIA]

TORNADO W CZECHACH

HELMUT FOHRINGER/AFP/East News

Redakcja - 28.06.21

Caritas Polska apeluje o udział w zbiórce funduszy na pomoc dla osób, które ucierpiały w wyniku nawałnic nad Morawami Południowymi. To jedna z największych katastrof w Czechach od lat 90.

Zeszłotygodniowy atak żywiołu przyniósł ogromne szkody w tym leżącym w południowo-wschodniej części kraju regionie Czech. Zginęło 5 osób, szkody dotknęły 3000 mieszkańców. Ostatnie doniesienia mówią też o zniszczeniach w 4-5 wsiach i 1300 domach.

Tornado w Czechach jedną z największych katastrof od lat 90.

– To jedna z największych katastrof w Czechach od lat 90. Wszystko się tu zawaliło, domy runęły. Jestem oddelegowany do wizytowania wydarzeń na miejscu. Potrzeby cały czas się zmieniają. Już następnego ranka po katastrofie zebrali się przyjaciele i życzliwi sąsiedzi z okolicznych miejscowości. Obecnie zabezpieczamy dachy ocalałych i sprzątamy miejsce katastrofy – relacjonuje Filip Habrman, współpracujący z Caritas w Czechach.

– Spędziłem wiele lat w Iraku pracując na terenach uwolnionych od tzw. Państwa Islamskiego, działałem w wielu krajach, ale nigdy nie doświadczyłem czegoś podobnego w swojej ojczyźnie. Takie katastrofy nie zdarzają się zbyt często w tej części świata. Kiedy w sobotni poranek pojawiłem się po raz pierwszy w miejscu katastrofy, byłem poruszony. Większość mieszkańców nigdy nie widziała czegoś podobnego w swoim życiu – dodaje Habrman.

Na apel błyskawicznie odpowiedziała Fundacja PGE, która zadeklarowała Caritas Polska wsparcie akcji poprzez wpłatę w wysokości 200 tys. zł.

– Nasi sąsiedzi znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Jesteśmy gotowi nieść natychmiastową pomoc wszystkim poszkodowanym. Apelujemy o wsparcie i jedność z naszymi sąsiadami – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Pomóc można na dwa sposoby:

  • Wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Czechy”;
  • Wysyłając SMS o treści CZECHY pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).
Tags:
naturapomoc
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail