Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 02/12/2022 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Nie, szczepionki nie namagnesowują ciała

SZCZEPIENIE, MAGNES

legdrubma | Shutterstock

Catholic-Factchecking.Com - 24.06.21

W sieci krążą filmy, w których różne osoby twierdzą, że po otrzymaniu szczepionki doszło u nich do namagnesowania ramion. To NIEPRAWDA. Szczepionki nie są w stanie namagnesować ramienia lub spowodować, że ciało będzie przyciągać metalowe przedmioty.

„Nie chciałam się zaszczepić, ale po wielu naleganiach z różnych stron powiedziałam sobie, że jednak to zrobię. I okazuje się, że nie wiem, co wkłuli w moje ciało. Widać tu monetę, mały haczyk… i magnes. Cała moja ręka jest namagnesowana, wyglądam jak bioniczna kobieta”.

Wiadomość o tym, że szczepionki magnetyzują ramię, rozprzestrzeniła się niczym wirus w różnych mediach. Kilkoro internautów, wśród nich główna bohaterka jednego filmików przesłanych do redakcji Catholic-Factchecking.com, przedstawiająca się jako „bioniczna kobieta”, nagrało materiał „potwierdzający”, że zastrzyk przeciwko COVID-19 namagnesował im ramię. Na filmach widać, jak metalowe przedmioty utrzymują się rzekomo na ramieniu w miejscu przyjęcia szczepionki.

Szczepionka COVID-19 nie jest w stanie wywołać takiego efektu, ponieważ w jej składzie, jak już wyjaśnialiśmy, nie ma metali ciężkich. Co najwyżej CoronaVac, Covaxin i Epivac zawierają sole aluminium, które funkcjonują jako adiuwanty (od lat 70.!) Jak informuje portal Verificat, Rebeca Santano, badaczka w barcelońskim Instytucie Zdrowia Globalnego (ISGlobal) mówi: „Opierając się na faktach naukowych, możemy wskazać, iż żadna ze szczepionek na COVID-19 nie zawiera metali, które mogą namagnesowywać ciało. Inne szczepionki zawierają małe i bezpieczne ilości aluminium, które działa jako adiuwant, ale aluminium nie ma właściwości magnetycznych”.

Napięcie powierzchniowe

Do faktu, że szczepionki nie mogą same w sobie namagnesować ramienia, naukowczyni dodaje, że „naturalne oleje obecne w skórze lub nawet krem nawilżający mogą generować napięcie powierzchniowe sprawiając, że niewielkie lub małe obiekty przyklejają się do niego jak magnes”.

Nie wiadomo nawet, czy „bioniczna kobieta”, anonimowa użytkowniczka internetu o nieustalonej tożsamości, naprawdę otrzymała szczepionkę. W każdym razie, kilka portali (np. Reuters, Newtral czy Politifact), korzystając z weryfikacji International Fact-Checking Network już wcześniej wyjaśniło, że niemożliwością jest, aby szczepionki powodowały taki efekt.

Tags:
Informacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19koronawirus
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!