Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

To tu są relikwie świętego Józefa! Znasz te miejsca? [zdjęcia]

Relic of St Joseph

FacebookPage/Servidoras

Marzena Devoud - 19.06.21

Wraz z ogłoszeniem Roku Świętego Józefa papież Franciszek zachęca wiernych, by odkryli „skarb” Kościoła w osobie św. Józefa. Wykorzystajmy tę okazję, by poznać miejsca, w których znajdują się przypisywane mu relikwie.

Rzym, Neapol, Perugia, Akwizgran, Joinville… W tych europejskich miastach można oglądać i uczcić relikwie przypisywane św. Józefowi, opiekunowi Jezusa Chrystusa. Choć dla niektórych ten wymiar pobożności nie jest kluczowy, dla innych stanowi sposobność, by przybliżyć się do istoty wiary.

Nie dziwi więc, że tylu wiernych pragnie oddać cześć relikwiom Oblubieńca Najświętszej Dziewicy, w roku, który został mu poświęcony. To piękny sposób, aby uwielbić Boga.

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać z Aleteią najważniejsze miejsca słynące ze wspomnianych relikwii:

Relikwie św. Józefa w innych miejscach

Jak wyjaśnia Dominique le Tourneau w swojej książce Tout savoir sur Saint Joseph (Wszystko o świętym Józefie) zapewne w wielu kościołach można znaleźć inne relikwie. Na przykład obok Świętego Pierścienia z Perugii natrafić możemy na dwie podobne relikwie przypisywane św. Józefowi: obrączki zaręczynowe przechowywane w katedrze Notre-Dame w Paryżu oraz pierścień bardziej „codzienny”, który znajduje się w kościele św. Józefa w Mesynie (Włochy).

Fragment koszuli św. Józefa podobno jest w posiadaniu franciszkanów z Castel Gandolfo, a kawałki kwitnącej laski trafiły również do kościoła św. Cecylii w Rzymie. Przy czym, pojedyncze fragmenty płaszcza Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny miałyby znajdować się w przynajmniej dziesięciu rzymskich kościołach, w Castel Gandolfo i hiszpańskim mieście Toledo.

Tags:
relikwieśw. Józef
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail