Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

To tu są relikwie świętego Józefa! Znasz te miejsca? [zdjęcia]

Relic of St Joseph

FacebookPage/Servidoras

Marzena Devoud - 19.06.21

Wraz z ogłoszeniem Roku Świętego Józefa papież Franciszek zachęcał wiernych, by odkryli „skarb” Kościoła w osobie św. Józefa. Poznajmy miejsca, w których znajdują się przypisywane opiekunowi Jezusa relikwie.

Rzym, Neapol, Perugia, Akwizgran, Joinville… W tych europejskich miastach można oglądać i uczcić relikwie przypisywane św. Józefowi, opiekunowi Jezusa Chrystusa. Choć dla niektórych ten wymiar pobożności nie jest kluczowy, dla innych stanowi sposobność, by przybliżyć się do istoty wiary.

Nie dziwiło więc, że tylu wiernych pragnęło oddać cześć relikwiom Oblubieńca Najświętszej Dziewicy, w roku, który został mu poświęcony. To piękny sposób, aby uwielbić Boga.

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać z Aleteią najważniejsze miejsca słynące ze wspomnianych relikwii:

Relikwie św. Józefa w innych miejscach

Jak wyjaśnia Dominique le Tourneau w swojej książce Tout savoir sur Saint Joseph (Wszystko o świętym Józefie) zapewne w wielu kościołach można znaleźć inne relikwie. Na przykład obok Świętego Pierścienia z Perugii natrafić możemy na dwie podobne relikwie przypisywane św. Józefowi: obrączki zaręczynowe przechowywane w katedrze Notre-Dame w Paryżu oraz pierścień bardziej „codzienny”, który znajduje się w kościele św. Józefa w Mesynie (Włochy).

Fragment koszuli św. Józefa podobno jest w posiadaniu franciszkanów z Castel Gandolfo, a kawałki kwitnącej laski trafiły również do kościoła św. Cecylii w Rzymie. Przy czym, pojedyncze fragmenty płaszcza Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny miałyby znajdować się w przynajmniej dziesięciu rzymskich kościołach, w Castel Gandolfo i hiszpańskim mieście Toledo.

Tags:
relikwieśw. Józef
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail