Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Camilla, chrześcijanka z Mosulu, uratowana przez rodzinę muzułmańską

CHALDEAN

saint-adday.com

Lauriane Vofo Kana - 17.06.21

Jej historia jest odą do braterstwa i pokoju. Camilla Haddad, która niedługo skończy 100 lat, na własnej skórze doświadczyła zdobycia Mosulu przez islamskich bojowników Daesh latem 2014 r. Uratowana przez muzułmańskiego sąsiada, siedem lat później opowiada swoją historię.

W trakcie swojego 98-letniego już życia Camilla Haddad przeżyła wiele trudnych momentów w historii jej ojczyzny, Iraku. Najstraszniejszym z nich bez wątpienia był czas panowania terroru ustanowionego przez terrorystyczną organizację, tzw. Państwa Islamskiego. „Kiedy Daesh najechał Mosul, mieszkałam sama” – wspomina Camilla. Mimo ogromnego strachu, wraz z przyjacielem postanowiła pozostać w mieście.

Wtargnięcie policji do ich domu w dzielnicy Mohandessin przyciągnęło uwagę muzułmańskich sąsiadów. Postanowili oni dołączyć do dwóch kobiet. Wśród sąsiadów był Elias Abu Ahmed, która odważnie stanął w obronie starszych pań i przedstawił je jako swoją babcię i ciotkę. A potem ukrywał je w swoim domu. „Elias przyszedł nam z pomocą. Obiecał nam, że zrobi wszystko, aby nas chronić” – wspomina Camilla. Siedem lat później, zapewniając o dozgonnej wdzięczności wobec Eliasa, opowiada swoją historię w serwisie informacyjnym AsiaNews. Dzieli się też swoją znajomością z Patriarchą Chaldejczyków, Louisem Raphaelem Sako.

Obiecała nam, że zrobi wszystko, aby nas chronić.

Ich pierwsze spotkanie datuje się na lata 90. Ksiądz Sako był wówczas proboszczem kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mosulu. Czas mijał, a oni coraz rzadziej się widywali. „Myślałem już, że Camilla nie żyje, ponieważ nie miałem od niej żadnych wiadomości. Jednak nigdy nie przestałem jej szukać”. Jego wytrwałość się opłacała. Po wielu latach udało mu się nawiązać kontakt z Camillą, która dziś jest pełnoprawnym członkiem rodziny Abu Ahmed, która powiększyła się przez te wszystkie lata.

Chrześcijanka znalazła swoje miejsce w tym domu, a czternaścioro dzieci Eliasa bardzo ją pokochało. Nazywają ją swoją babcią. „Miałam trochę oszczędności. Przekazałam je na utrzymanie rodziny, ponieważ ich dochody były często niewystarczające” – mówi.

Camilla codziennie odmawia różaniec, w ten sposób dziękując za otrzymaną pomoc i miejsce, jakie znalazła wśród Abu Ahmedów. „Zaproponowałem jej, aby przyjechała do Bagdadu i tam zamieszkała w domu spokojnej starości. Ona jednak zapewniła mnie, że wolałaby zostać w Mosulu, modląc się za każdego z nas – mówi patriarcha Sako. – Jej historia, podobnie jak historia wielu innych ludzi, jest przykładem zmiany mentalności zachodzącej wśród mieszkańców Iraku”.

Tags:
chrześcijaństwoIrakIslam
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail