Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

21 najlepszych rad dla kobiety na pierwszy rok małżeństwa

MAŁŻEŃSTWO

Jurij Krupiak | Shutterstock

Cecilia Zinicola - 14.06.21

Pierwszy rok u boku ukochanej osoby – to właśnie wtedy trzeba zatroszczyć się o fundamenty pod trwałe i szczęśliwe małżeństwo.

Choć pierwszy rok małżeństwa to cudowny czas spotkań i odkryć, jednocześnie obfituje w przełomowe zmiany i poważne wyzwania. 

Po tym, jak opadną emocje związane ze ślubem i weselem, nagle możemy mieć poczucie, że znajdujemy się w zupełnie innej rzeczywistości. Otwiera się przed nami nowa przestrzeń, a w niej odmienne przyzwyczajenia i sposoby wykonywania najbardziej prozaicznych czynności, takich jak składanie ubrań czy nakrywanie stołu, których nie sposób nie zauważyć.

Od tej pory masz prawny udział w finansach współmałżonka, musisz wymienić dowód osobisty czy paszport, zarządzać wspólnym budżetem, zdecydować, jak razem urządzić dom i dopasować wasze grafiki. Choć z pozoru niewiele różni się to od dzielenia mieszkania ze współlokatorem, w rzeczywistości chodzi o coś znacznie głębszego.

Ze współlokatorem bowiem stosunkowo łatwo możemy się rozstać, tymczasem małżeństwo łączy nas ze sobą na zawsze i dotyczy bardzo wielu spraw. W tym kontekście każda różnica może wydawać się ostrzejsza i trudniejsza do przezwyciężenia, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę fakt, iż z mediów docierają do nas obrazy harmonijnych związków, w których wszystko działa idealnie.

Stopniowo zaczynasz dostrzegać, iż twoje doświadczenie małżeństwa różni się od tego, co obserwujesz na zewnątrz. W środku zmagasz się z tymi zmianami – niektóre rzeczy ci przeszkadzają, inne wymagają pracy nad sobą i elastyczności, z niektórych nawet nie zdawałaś sobie sprawy albo też nikt ci o nich jasno nie powiedział. 

W tym okresie, kiedy wszystko zaczynamy dzielić ze współmałżonkiem, ze zrozumiałych względów może nas dopaść stres. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że decyzja o ślubie była błędem. Małżeństwo stwarza idealne warunki do wzrostu. Na początkowym etapie będziemy musieli się sporo nauczyć i doświadczyć wielu rzeczy. Pamiętajmy jednak, że dzięki temu będziemy w stanie położyć solidne fundamenty pod trwały i szczęśliwy związek.

Dobre rady

Kiedy się pobieramy, wiemy, że jesteśmy zakochani, ale przed nami długa droga. Choć podczas tej wędrówki możemy kierować się mądrością, jaka płynie z bagażu naszych własnych doświadczeń i błędów, warto jednocześnie brać pod uwagę cenne rady, jakimi na podstawie swoich przeżyć pragną się z nami dzielić ci, którzy ten fragment drogi mają już za sobą.

Niektóre zasady stosowane od samego początku pozwolą nam żyć przysięgą małżeńską w praktyce. Mogą okazać się dla nas prawdziwym wsparciem i przewodnikiem, kiedy jako dwuosobowa rodzina będziemy stawiali pierwsze kroki, a także sprawić, że zarówno szczęśliwe, jak i trudne momenty wypełnią ten pierwszy rok wspólnego życia (i każdy kolejny) głębokim sensem.

1. To będzie jeden z najradośniejszych i najcudowniejszych okresów w twoim życiu. Bądź przygotowana na to, że dużo dowiesz się o sobie samej, o twoim mężu i małżeństwie.

2. Przedkładaj męża nad własną rodzinę. Niech on ma pierwszeństwo nad wszystkimi, włącznie z osobami, które dotychczas były ci najbliższe.

3. Naucz się kochać twojego męża w każdym możliwym wymiarze: intelektualnym, duchowym, emocjonalnym i cielesnym. Miłość nieustannie się odnawia i jest niewyczerpana. Całą swoją osobą otwieraj się na pełnię miłości.

4. Kiedy w jakiejś sprawie nie zgadzasz się z mężem, pamiętaj, że on gra w twojej drużynie.

5. Naucz się rozmawiać sam na sam z teściową i dbaj o tę relację. Ona zawsze będzie obecna w waszym życiu.

6. Bądź otwarta i szczera w każdej sytuacji. Zgódź się na taką samą postawę ze strony męża, wolną od krytyki czy oceny.

7. Na pewnym etapie wszyscy potrzebujemy wsparcia terapeuty małżeńskiego. Nie zwlekaj z takimi konsultacjami i traktuj je jako coś normalnego, dzięki czemu będziecie potrafili lepiej się rozumieć, komunikować i wzajemnie wspierać.

8. Pamiętaj, że posiadanie potomstwa czy też jego brak nie decyduje o wartości małżeństwa, ani o wartości, jaką reprezentujesz swoją osobą.

9. Twój mąż nie jest twoim współlokatorem. Nie próbuj doprowadzić do tego, abyście tak samo i po równo zmywali, sprzątali, gotowali, segregowali czy składali ubrania.

10. Od samego początku wprowadzaj i podtrzymuj różne rodzinne tradycje. Nie czekaj, aż pojawią się dzieci.

Więcej rad znajdziesz w naszej galerii:

Tags:
małżeństworelacje
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail