Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 12/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

We francuskim podręczniku przeczytał, że Polacy mordowali Żydów w Treblince. Zaczął działać

JAKUB VAUGON

Muzeum Powstania Warszawskiego | Facebook

Redakcja - 08.06.21

Dziewiętnastolatek zaprotestował przeciwko nieprawdziwemu stwierdzeniu znalezionym we francuskim podręczniku, według którego Polacy pomagali Niemcom w mordowaniu Żydów w obozie w Treblince. Dzięki swojej determinacji i wsparciu rodziców wywalczył sprostowanie oraz przeprosiny od wydawcy.

Jakub Vaugon to 19-letni dziś chłopak z polsko-francuskiej rodziny, która na co dzień mieszka w Paryżu. W 2017 r. w podręczniku do historii natknął się na stwierdzenie, że w obozie zagłady w Treblince Polacy pomagali Niemcom w eksterminacji Żydów i więźniów innych narodowości.

Jakub Vaugon stanął w obronie prawdy historycznej

Chłopak poczuł niezgodę na to fałszywe przedstawienie historii, postanowił działać i domagać się prawdy. Nie było łatwo, ponieważ spotkał się z oporem samego gimnazjum, w którym się uczył. Jakub Vaugon nie zniechęcił się i przy wsparciu rodziców osiągnął cel.

Wydawca podręcznika nie tylko skorygował fałszywe informacje, ale także wystosował przeprosiny.

– Stanął w obronie prawdy historycznej, miał tę odwagę, żeby zaprotestować – ocenia w rozmowie z Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Radecka, dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Niemiecki obóz w Treblince

Niemiecki obóz koncentracyjny w Treblince działał w latach 1942-1943. 23 lipca 1942 r. dotarł tam pierwszy transport Żydów, których przywieziono do obozu z warszawskiego getta. Począwszy od tej daty do sierpnia 1943 r. śmierć poniosło około 900 tysięcy ludzi. Ofiary to obywatele Polski, ale także m.in.: Francji, Grecji, Austrii, Belgii, Niemiec i Jugosławii.

Jakub Vaugon za swoją postawę został wyróżniony przez Muzeum Powstania Warszawskiego. 19-latek był finalistą IX edycji Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” w kategorii „Wyjątkowy czyn”. Plebiscyt ma na celu nagłośnić działania wyjątkowych ludzi, bohaterów naszych czasów, którzy żyją tuż obok.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego, Onet

Tags:
historiaHolocaust
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail