Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Biskup odmawiał różaniec podczas spaceru. Nagle zobaczył skierowany w siebie pistolet…

BISHOP Michael Barber

Kevin T. Murray | Flickr CC by 2.0

John Burger - 04.06.21

Biskup Michael Barber modlił się na różańcu podczas spaceru na ulicach Oakland. Nagle młody mężczyzna przyłożył broń do jego twarzy.

Pierścień biskupi ma bardzo ważną symbolikę. Według niektórych można traktować go analogiczne do obrączek małżonków, które oddają wieczne zobowiązanie i przyrzeczenie składane podczas ślubu.

Kiedy więc bp Michael Barber padł niedawno ofiarą rabunku z bronią w ręku, był to dla niego cios, gdy napastnik zażądał nie tylko gotówki, lecz także oddania pierścienia.

Celował do biskupa z pistoletu

Bp Barber, który stoi na czele diecezji Oakland w Kalifornii, regularnie odbywa popołudniowe spacery w pobliżu Katedry Chrystusa Światła (Cathedral of Christ the Light). Czas ten poświęca na modlitwę na różańcu. W feralną sobotę mijał właśnie Paramount Theater, kiedy obcy mężczyzna podszedł do niego i wymierzył broń w jego stronę.

Wczoraj o 3 po południu spacerowałem po okolicy – opowiadał bp Barber podczas mszy świętej w katedrze w Zesłanie Ducha Świętego. – Mężczyzna wymierzył broń w moją stronę, wskazał na mnie i powiedział: „Daj mi twój portfel”.

Duchowny przyznał, że był „wstrząśnięty”, obawiając się, że mężczyzna może pociągnąć za spust.

Może to jest to, powiedziałem… Przepraszam za moje grzechy, Panie – relacjonował biskup. – Wyjąłem portfel i trząsłem się, a on powtarzał: Daj mi gotówkę, daj mi gotówkę. Dałem mu pieniądze, a potem zobaczył mój pierścień biskupi. Powiedział: Daj mi ten pierścień.

Biskup wyznał, że chciał ocalić swoje życie, dlatego oddał pierścień napastnikowi.

Pierścień, którym byłem konsekrowany przez arcybiskupa, kiedy zostawałem biskupem, pierścień, który oznacza, że jestem poślubiony z diecezją Oakland. Jest dla mnie tak cenny, jak dla was obrączka ślubna.

Biskup Barber przebacza napastnikowi

ABC7 News podaje nieco więcej szczegółów.

Powiedziałem: Proszę, nie strzelaj, Jestem katolickim księdzem – relacjonował duchowny.

Biskup mówi, że na ulicy był zupełnie sam. W ciągu tego kilkuminutowego starcia nie przejeżdżały żadne samochody. Modlił się do Boga, oczekując najgorszego.

– Dopiero co wygłosiłem kazanie tego poranka, wyświęciłem dwóch nowych księży w katedrze, a moje nauczanie dotyczyło Dobrego Pasterza, który ofiaruje swoje życie za jego owce…

Bp Barber mówi, że napastnik był młody – miał może dopiero 20 lat. Po wszystkim odjechał na swoim rowerze.

Zgromadzonym w katedrze powiedział, że przebacza bandycie.

Jedynym sposobem na pokonanie zła, zbrodni i nienawiści jest wylewanie miłości Jezusa wszędzie tam, gdzie znajdziemy zło, zbrodnię, nienawiść i im podobne rzeczy.

Przestępczość w Oakland

ABC7 cytuje policję z Oakland, która przedstawiła dane na temat przestępczości. W mieście zarejestrowano 50-procentowy wzrost rabunków z użyciem broni w porównaniu do 2020 r. Bp Barber przyznał, że parafianie zgłaszali się do niego z własnymi historiami:

– Pewna pani opowiedziała, że trzech mężczyzn napadło na jej samochód. Była wstrząśnięta.Inna kobieta wspomniała o tym, że okno [w jej aucie – red.] zostało wybite, gdy była w kościele.

Helen Osman, rzeczniczka prasowa diecezji Oakland w rozmowie z Aleteią przyznaje, że do napaści doszło 16 dni po tym, jak biskup wydał oświadczenie dotyczące przemocy z użyciem broni.

Bp Barber wraz liderami w swojej społeczności uczestniczy w ekumenicznym czuwaniu modlitewnym w czwartą niedzielę każdego miesiąca, by modlić się o położenie kresu przemocy z użyciem broni. Dołącza również do parafii św. Benedykta w Oakland w regularnych Spacerach Nocnych na rzecz Pokoju.

Tags:
biskupUSA
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail