Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Budują podjazdy z… klocków Lego! Dla osób z niepełnosprawnościami to duża pomoc

BUDUJEMY DOSTĘPNOŚĆ

Budujemy Dostępność | Facebook

Anna Malec - 03.06.21

Na ten nietypowy i zaskakujący pomysł wpadła 63-letnia dziś Niemka, Rita Ebel. W jej ślad poszła szczecińska Kooperatywa Łaźnia, która z klocków Lego tworzy kolorowe podjazdy dla osób poruszających się na wózkach.

Sprawne przemieszczanie się ulicami miast to duże wyzwanie dla osób z niepełnosprawnościami. Zbyt wysokie krawężniki, brak podjazdów, schody, nierówności – z tymi niezauważalnymi dla reszty społeczeństwa trudnościami mierzą się na co dzień osoby, których nogami są koła wózka inwalidzkiego. Przeciw takim wykluczeniom od lat, na różne sposoby, i z różnych skutkiem działają społecznicy.

Na nietypowy i zaskakujący pomysł wpadła dziś 63-letnia Niemka, Rita Ebel, mieszkanka Hanau. Postanowiła w swoim domu budować rampy z… klocków Lego! Okazuje się, że to niezwykle wytrzymały i odporny materiał, który nie tylko przynosi radość dzieciom, ale też może ułatwić codzienność osób z niepełnosprawnościami. Osób, takich jak Rita. Ta znana jako „Lego-babcia” Niemka, przekazała już instrukcję budowy ramp m.in. wolontariuszom z Austrii i Szwajcarii.

Rampy z klocków Lego

Pomysł podpatrzyła także szczecińska Kooperatywa Łaźnia, która w ramach programu „Budujemy Dostępność” postanowiła przenieść Lego-rampy także na polskie, a dokładnie szczecińskie, ulice.

Ale to nie wszystko! Bo kto w dzieciństwie nie bawił się w małych budowniczych i czyje mieszkanie nie było wielką skrzynką na drobne elementy Lego? Duńskie klocki miało chyba każde polskie dziecko. Dziś w wielu domach kartony z Lego zalegają na strychach, w szafach czy pawlaczach. A mogą stać się częścią tego kolorowego projektu! Wystarczy zostawić je w twórczych rękach członków szczecińskiej kawiarni społecznej. Kooperatywa Łaźnia zaprasza do włączenia się w akcję – klocki można przynieść lub przesłać.

Klocki zostały rzucone!

Lego są nieprawdopodobnie wytrzymałe! Jeden klocek potrafi utrzymać ciężar nawet 430 kg! (komu zdarzyło się na niego nadepnąć, ten wie, z jak boleśnie wytrzymałym materiałem mamy do czynienia ;)), a jedna platforma zbudowana jest z 6-7 kilogramów klocków, wzmocnionych dodatkowo klejem. Bez problemu wytrzyma więc ciężar wózka i człowieka.

Klocki… zostały rzucone! Teraz potrzeba dorzucić co nieco, by zabawa przerodziła się w realną pomoc i by ci, którzy na co dzień mają pod górkę, mogli zacząć z niej bez trudu zjeżdżać!

Tags:
niepełnosprawnośćpomoc
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail