Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Abp Gądecki: Eucharystia przełamuje samotność

KOMUNIA ŚWIĘTA

Piotr Hukalo/EAST NEWS

Katolicka Agencja Informacyjna - 03.06.21

"Żadna społeczność chrześcijańska nie pokona samotności i nie stworzy wspólnoty, jeśli nie ma ona korzenia i podstawy w sprawowaniu Eucharystii" – mówił podczas procesji Bożego Ciała w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański przewodniczył procesji z sanktuarium Bożego Ciała do katedry. Przy ostatnim ołtarzu rozważał tajemnicę samotności człowieka. 

„W czasie swego ziemskiego życia Jezus wydawał się być człowiekiem otwartym, komunikatywnym, życzliwym dla innych. A jednak ten sam Jezus doświadczał także samotności” – mówił abp Gądecki. 

Metropolita poznański wspominał modlitwę Jezusa w samotności. „Był osamotniony w swoich poglądach i często spotykał się z niezrozumieniem. Był niezrozumiany także przez apostołów, co uwidoczniło się szczególnie podczas zapowiedzi Jego męki” – zauważył abp Gądecki. Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że największe osamotnienie Zbawiciel przeżył podczas swojej męki i śmierci. 

Abp Gądecki przekonywał, że ludzka samotność jest trudem i cierpieniem, ale człowiek nie został stworzony do życia w osamotnieniu. „Człowiek do szczęścia potrzebuje drugiego człowieka; jego obecności, jego współdziałania, jego uśmiechu, jego radości. Dopiero w relacji z drugim potrafi on zrealizować samego siebie” – mówił metropolita poznański. 

W tym kontekście abp Gądecki zauważył, że chrześcijanin pokonuje i przezwycięża samotność przez Eucharystię. „W Eucharystii Jezus nas karmi, jednoczy z sobą, z Ojcem, z Duchem Świętym i między nami, a ta sieć jedności, ogarniająca cały świat, jest w naszych czasach zapowiedzią świata przyszłego. Będąc taką zapowiedzią Komunia staje się i jest darem pozwalającym nam wyjść z naszej samotności; z zamknięcia się w sobie i naszego oddalenia od Boga” – mówił abp Gądecki. 

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że Eucharystia musi prowadzić do różnych dzieł wzajemnej pomocy, takich jak troska o chorych, migrantów, ubogich. „Odwiedzić chorych, zdobyć żywność dla ubogiej rodziny, poświęcić kilka godzin konkretnej formie wolontariatu – wszystko to z pewnością może stać się sposobem realizacji miłości Chrystusa w życiu, zaczerpniętej przy eucharystycznym stole” – mówił. 

Tags:
abp Stanisław GądeckiBoże Ciało
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail