Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Mniej znane objawienie maryjne z Fatimy. Matka Boża z Pokrzyw

MATKA BOŻA POKRZYW

Wikipedia

Dorota Szumotalska - 27.05.21

Zanim Łucja, Hiacynta i Franciszek po raz pierwszy spotkali w Fatimie Maryję, znana im była historia objawień Matki Bożej, które miały miejsce ponad półtora wieku wcześniej.

Maryja objawia się w Fatimie

Mniej znane objawienie maryjne z Fatimy miało duży wpływ na kształtowanie pobożności maryjnej najsłynniejszych portugalskich pastuszków. Dzieci z pewnością odwiedzały pobliskie sanktuarium z cudowną figurką Matki Bożej z Pokrzyw.

Na okolicznych skalistych zboczach, wśród nielicznych drzew oliwnych swoje owce wypasała szesnastoletnia dziewczyna. Wiemy jedynie, że była niema.

Pewnego dnia wdała się w rozmowę z kobietą, która poprosiła ją o oddanie jednej z owiec. W odpowiedzi na prośbę dziewczyna zaczęła mówić. Obiecała wrócić do nieznajomej, gdy tylko zapyta rodziców o zgodę.

Uradowani i przejęci rodzice, kiedy usłyszeli głos swojej córki, nie wahali się spełnić prośby nieznanej kobiety. Po powrocie na miejsce objawień pasterka usłyszała prośbę o wybudowanie kaplicy.

Matka Boża z Pokrzyw

Nie znamy daty objawień. Najstarsze spisane wspomnienie o kaplicy Matki Bożej z Pokrzyw wskazuje, że jej budowa rozpoczęła się przed 1758 r.

Wkrótce po tych wydarzeniach, w pobliżu miejsca objawień znaleziono figurkę Matki Bożej. Przeniesiona do pobliskiego kościoła, zniknęła. Znaleziono ją ponownie w tym samym miejscu, stojącą w pokrzywach. To właśnie od miejsca jej znalezienia Maryja zyskała tytuł „z Pokrzyw” (port. Nossa Senhora da Ortiga). Dopiero umieszczenie jej w nowo wybudowanej kaplicy zapobiegło ponownemu zniknięciu.

Znaczenie miejscowych objawień zwiększyło się, kiedy w 1801 r. papież Pius VII ustanowił święto Matki Bożej z Pokrzyw, przypadające na pierwszą niedzielę lipca. Sława fatimskiej Ortigi wymagała rozbudowy kaplicy, aby pomieścić pielgrzymów, bowiem jeszcze przez kolejne dwa dni można uzyskać odpust zupełny, nawiedzając sanktuarium.

Święto namiotów

Obecnie w obchodach święta Matki Bożej z Pokrzyw biorą udział głównie okoliczni mieszkańcy. Sanktuarium leży na obrzeżach Fatimy, w oddaleniu od głównego celu pielgrzymów – bazyliki Matki Bożej Różańcowej.

Trzydniowy festyn parafialny przyciąga także rodziny. Jednym z elementów świętowania jest wspólny posiłek przygotowany pod namiotami, stąd miejscowi mówią o „święcie namiotów”.

Matka Boża ma wiele tytułów. A majowy rozkwit przyrody z pewnością sprzyja poznaniu Matki Bożej z Pokrzyw, która przygotowała pastuszków do przekazania fatimskiego orędzia światu.

Tags:
FatimaMaryjaobjawienia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail