Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 08/12/2022 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Proboszcz z Dębieńska przeprasza za słowa o dawaniu klapsa. „Bardzo żałuję”

PROBOSZCZ, DĘBIEŃSKO

Parafia św. Jerzego w Dębieńsku | YouTube

Redakcja - 18.05.21

– Chcę przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone – przekazał w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” ks. Roman Kiwadowicz, który podczas kazania pierwszokomunijnego tłumaczył dzieciom, że rodzice „mają prawo dać im klapsa”.

W poniedziałek, 17 maja br. na ks. Romana Kiwadowicza, proboszcza parafii św. Jerzego w Dębieńsku wpłynęła skarga do katowickiej kurii. Chodziło o słowa, jakie padły z ust kapłana dzień wcześniej na kazaniu, które wygłosił do pierwszokomunijnych dzieci:

Czy rodzice mogą krzyczeć na dzieci? Taaak… Jeżeli te są nieposłuszne, to muszą (…).

oraz:

(…) Mama i tata mają prawo dać klapsa, żeby człowiek otrzeźwiał. Do niektórych się dochodzi przez mózg, a do innych przez inną część ciała.

W dalszej części wypowiedzi ksiądz zasugerował, że z takich sytuacji dziecko powinno się wyspowiadać, bo „za darmo klapsa nie dostało”.

Skarga do kurii

Słowa duchownego wywołały oburzenie w mediach społecznościowych. Sprawą zajęły się ogólnopolskie media. Poskutkowało to interwencją miejscowej kurii.

Rzecznik prasowy archidiecezji katowickiej przekazał w poniedziałek, że z proboszczem zostanie przeprowadzona rozmowa dyscyplinująca.

Takie słowa nigdy nie powinny paść. Są one dalece niestosowne i niezgodne z nauczaniem Kościoła – zaznaczył rzecznik kurii ks. Tomasz Wojtal.

Ks. Roman Kiwadowicz przeprasza za swoje słowa

„Dziennik Zachodni” skontaktował się z ks. Romanem Kiwadowiczem, który przeprosił, zapewnił, że nie miał złych intencji, a swoje słowa uznał za niefortunne.

Bardzo żałuję tego, co powiedziałem. Kazanie było dialogowane, słowa wypowiedziałem pod wpływem chwili. Gdybym wcześniej je przemyślał, na pewno znalazłbym lepszy przykład. Chcę przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone – podkreślił w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim”.

Przeczytaj komentarz Małgorzaty Rybak w tej sprawie:

Źródło: Onet, Dziennik Zachodni

Tags:
dzieciksiądzprzemoc
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!