Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Najmłodszy organista w Polsce? „Takie zajęcie nigdy nie było mi obce”

CHŁOPIEC, PIANINO

Taphat Wangsereekul | Shutterstock

Redakcja - 11.05.21

Ma zaledwie 13 lat i od kilku miesięcy gra na organach w jednej z wałbrzyskich parafii. Wojtek Sokołowski jest prawdopodobnie najmłodszym organistą w Polsce.

Jak czytamy w świdnickim „Gościu Niedzielnym”, tata 13-latka także gra na tym instrumencie, jednak to wcale nie on zachęcił chłopca do muzykowania.

– Mój tato od wielu lat jest organistą w parafii św. Brata Alberta w Świebodzicach, więc takie zajęcie nigdy nie było mi obce. To jednak nie on mnie przekonał do instrumentu – opowiada młody organista w rozmowie z ks. Przemysławem Pojaskiem.

Komu w takim razie Wojtek zawdzięcza tę pasję? Otóż, okazuje się, że księdzu Arturowi Merholcowi, wikariuszowi pw. św. Jerzego i Matki Bożej. Kapłan sam gra na organach.

– To on mnie zafascynował tą muzyką, dlatego od dwóch lat uczę się gry, w czym oczywiście pomagają mi zarówno tato, jak i ks. Artur – opowiada trzynastolatek.

Ks. Artur „Gościowi Niedzielnemu” opowiada, jak historia młodego organisty wyglądała z jego perspektywy:

– Kiedy dwa lata temu przyszedłem do parafii jako wikariusz, Wojtek był ministrantem. Kiedy staliśmy razem przy ołtarzu, słyszałem, że ładnie śpiewa. Zaczął też interesować się tematem gry na organach, bo widział, że ja to robię w wolnych chwilach. Zadawał coraz więcej pytań, więc domyśliłem się, że sam próbuje grać, dlatego poprosiłem go, żeby mi pokazał swoje umiejętności. Zobaczyłem, że bardzo dobrze mu szło jak na początek, więc poprosiłem księdza proboszcza, żeby pozwolił mu zagrać na porannej Mszy św. Wyszło to bardzo dobrze. A że szybko się rozwijał, zaproponowaliśmy mu zastępowanie organistki podczas jej nieobecności. Dodatkowo przychodził na próby scholi i w niej też śpiewał.

Źródło: Gość Niedzielny

Tags:
muzyka chrześcijańskaorganista
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail