Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Kraków uhonorował Zbigniewa Wodeckiego. Miejsce nie jest przypadkowe [GALERIA]

SKWER ZBIGNIEWA WODECKIEGO

Artur BARBAROWSKI/East News

Redakcja - 06.05.21

Zbigniew Wodecki został patronem jednego ze skwerów w Krakowie. Dziś muzyk skończyłby 71 lat.

Każdy, kto zechce udać się na skwer im. Zbigniewa Wodeckiego, powinien szukać go na Plantach przy altanie na wysokości ulic św. Marka i Westerplatte.

Skwer im. Zbigniewa Wodeckiego

Odsłonięcie tablicy z nową nazwą skweru poprzedziło odegranie hejnału, a całości towarzyszyła kameralna uroczystość. Uczestniczyła w niej rodzina artysty, ale także prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski, przedstawiciele krakowskiej Rady Miasta oraz muzyk Mariusz Patyra, który odegrał na skrzypcach jeden z najpopularniejszych utworów Wodeckiego – „Zacznij od Bacha”.

Podobno miejsce na upamiętnienie Wodeckiego wybrano nieprzypadkowo, ponieważ artysta mijał je często, odprowadzając dzieci do szkoły muzycznej czy chadzając na Stary Kleparz, czyli pobliskie krakowskie targowisko.

To szlak z naszego domu rodzinnego do ulicy Basztowej, gdzie wszyscy chodziliśmy do szkoły muzycznej i na Stary Kleparz, który uwielbialiśmy. To miejsce szczególne, bo codzienne – dla taty i dla nas. Cieszę się, że nie jest otoczone ulicami i rondami, ale słońcem i zielenią – opowiadała dziennikarzom córka muzyka, Katarzyna Wodecka-Stubbs.

W zlokalizowanej na skwerze altanie mają odbywać się koncerty, potańcówki i inne wydarzenia kulturalne zorganizowane przez Fundację im. Zbigniewa Wodeckiego.

Źródło: PAP

Tags:
Kraków
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail