Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 26/09/2022 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Została zoperowana w łonie matki. Dzięki temu ma szansę samodzielnie chodzić

ROZSZCZEP KRĘGOSŁUPA

rumruay | Shutterstock

Redakcja - 05.05.21

Zespół 25 lekarzy zoperował będące w łonie matki dziecko z rozszczepem kręgosłupa. Matka była w 23 tygodniu ciąży. Niesamowita operacja została przeprowadzona w Leuven, w Belgii.

Operacja się udała, a dziewczynka, którą jej poddano, już pojawiła się na świecie. Badania wykazały, że ma czucie we wszystkich kończynach oraz rozwija się prawidłowo.

Dziewczynka zoperowana w łonie matki

Gdy przeprowadzono operację, matka dziewczynki była w 23 tygodniu ciąży. Poród odbył się trzy miesiące później.

Całość była wielkim przedsięwzięciem, w którym brało udział 25 lekarzy z kilku szpitali: GOSH (Great Ormond Street Hospital), University College London oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven w Belgii. To właśnie w tym ostatnim przeprowadzono ambitną operację.

Dziewczynka, która otrzymała imię Mila, cierpiała na rzadką chorobę rozszczepu kręgosłupa. Do takiego schorzenia dochodzi zazwyczaj około trzeciego tygodnia ciąży.

Schorzenie może skutkować m.in. niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną, a także porażeniem wielokończynowym.

Jak podaje „Live Science”, przeprowadzanie operacji rozszczepu kręgosłupa u nienarodzonego dziecka niesie za sobą duże ryzyko, także dla matki. Może ona być narażona na powikłania związane z pęknięciem macicy. Nieprzewidziany przebieg może skutkować koniecznością wykonania cesarskiego cięcia oraz wcześniejszym porodem.

Magazyn naukowy podaje, że dzieci operowane przed urodzeniem są dwukrotnie mniej narażone na powikłania neurologiczne niż te operowane po narodzinach.

Źródło: Live Science, Deon

Tags:
dzieci nienarodzonemedycynanauka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail