Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Niezwykłe odkrycie podczas renowacji węgierskiej katedry. 176-letnia kapsuła czasu!

Esztergom Cathedral

feelthedrone | Shutterstock

J-P Mauro - 03.05.21

Podczas renowacji Bazyliki Ostrzyhomskiej pracownicy natrafili na kapsułę czasu. Znalezione w niej dokumenty umożliwiają „rzadkie spojrzenie” na okres, w którym powstała świątynia.

Renowacja największego kościoła na Węgrzech, Bazyliki Ostrzyhomskiej, dała pracownikom niezwykłą okazję. Odkryli 176-letnią kapsułę czasu! Znajdowała się, chroniona dużym krzyżem, na szczycie najwyższej na Węgrzech kopuły. Zaplombowany miedziany kanister przetrwał bombardowania podczas II wojny światowej!

Jak podał Reuters, kapsuła została umieszczona w krzyżu w 1845 r. przez arcybiskupa Jozsefa Kopacsy’ego i głównego architekta Jozsefa Hilda. Miedziany pojemnik nosi ślady uszkodzeń po bombach zrzuconych podczas II wojny światowej. Na szczęście zachowała się jego zawartość.

Węgry. Powiew przeszłości

Dokumenty odnalezione w kapsule bada Csaba Torok, dyrektor skarbca katedralnego (najcenniejszego na Węgrzech!). Torok wyjaśnił, że dokumenty ukryte w kapsule umożliwiają „rzadkie spojrzenie” na okres, w którym budowano świątynię. Powiedział:

Arcybiskup Kopacsy wiedział, że nie będzie w stanie dokończyć budowy za życia. Kiedy krzyż został ukończony, chciał zostawić pewien ślad o budowniczych i tamtej epoce.

Dokumenty, które odnaleziono, obejmują kalendarium budowy bazyliki. Znajdują się tam także nazwiska duchownych i parafian. Torok z przymrużeniem oka dodał, że w kapsule nie pozostawiono monet z XIX w. Te historyczne pamiątki mogłyby pomóc w sfinansowaniu renowacji świątyni. Nazwał jednak kapsułę cennym łącznikiem z przeszłością.

Pracownicy myślą o umieszczeniu w krzyżu nowej kapsuły czasu, zanim zostanie on odnowiony. Ponieważ jednak prace postępują szybko, będą musieli spieszyć się, by złożyć ją przed 30 czerwca. Nie sprecyzowali, czy zostawią w niej nowoczesne monety, które mogłyby pomóc w sfinansowaniu przyszłej renowacji 😉

Tags:
ciekawe kościołykościół powszechnyWęgry
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail