Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

7 lat temu Jan Paweł II został ogłoszony świętym

KANONIZACJA JANA PAWŁA II

Bartosz KRUPA/East News

Katolicka Agencja Informacyjna - 27.04.21

27 kwietnia 2014 roku przeszedł do historii Kościoła katolickiego. Papież Franciszek ogłosił świętymi dwóch swoich poprzedników – Jana XXIII i Jana Pawła II.

– Misja, która została mi powierzona, z Bożą pomocą została doprowadzona do końca – tak w 7 lat po kanonizacji Jana Pawła II mówi ks. dr Sławomir Oder, postulator procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego papieża Polaka.

Jako swoiste dopełnienie blisko 9-letniej misji duchowny traktuje starania o wyniesienie na ołtarze rodziców Karola Wojtyły.

Święci papieże

27 kwietnia 2014 r. przeszedł do historii Kościoła katolickiego. Papież Franciszek ogłosił świętymi dwóch swoich poprzedników – Jana XXIII i Jana Pawła II. Dla ks. Sławomira Odera był to szczególny moment, zarówno w aspekcie osobistym, jak i kościelnym.

„Na początku tego procesu Ojciec Święty Benedykt XVI udzielił mi wyraźnej wskazówki – proszę pracować szybko, ale pracować dobrze. Miałem świadomość tego dnia, że nie zawiodłem oczekiwań, które zostały wyrażone w tych słowach przez Ojca Świętego” – wspominał postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II.

Kult papieża Polaka

Ks. dr Sławomir Oder ocenił, że kult papieża Polaka rozwija się od pierwszych dni po jego śmierci. Widać to było już w Rzymie w dniach poprzedzających pogrzeb. „Sam pogrzeb był niezwykłym wydarzeniem, wyjątkowym w historii ludzkości. Od tego dnia do grobu Jana Pawła II nieustannie napływały pielgrzymki ludzi, którzy tam prosili przez jego wstawiennictwo o potrzebne łaski” – mówił dla portalu polskifr.fr ks. Oder.

Duchowny jest przekonany, że kult św. Jana Pawła II okaże się silniejszy od ataków na jego osobę i dziedzictwo. Jak przypomniał, już sam Jezus mówił świętemu Piotrowi, że bramy piekielne nie przemogą Kościoła.

„Głos Jana Pawła II, który wybrzmiewa przez jego nauczanie i przez fakt kultu, którym jest otaczany przez ludzi, miłość, którą jemu okazują – ten głos pozostaje głosem pobudzającym nasze sumienia. I jako głos proroczy będzie zawsze znajdował kontestację ze strony tych niepodzielających w ogóle idei Kościoła i chrześcijaństwa” – uważa ks. dr Sławomir Oder.

Proces beatyfikacyjny rodziców Karola Wojtyły

Honorowy prałat domu papieskiego jest również postulatorem w procesie beatyfikacyjnym rodziców Karola Wojtyły, Karola i Emilii. „To jest piękny przykład tej świętości rodziny, która stanowi niejako humus, na którym rodzi się, dojrzewa świętość kolejnego pokolenia” – podkreślił duchowny.

W jego ocenie nie tylko rodzice przyszłego papieża są kandydatami godnymi tego, by Kościół zastanowił się nad ich świętością. W tym kontekście ks. Oder wskazuje również na postać starszego brata Karola – Edmunda Wojtyły. Zmarły w wieku 26 lat lekarz zaraził się nieuleczalną wówczas szkarlatyną, niosąc pomoc chorej pacjentce.

„Przesłanie jego życia i śmierci wpisuje się niejako w kontekst czasu pandemii, w którym żyjemy (…) Nie przesądzając niczego, ale patrząc także na życie Edmunda, można by pomyśleć, że jest to niejako przykład takiego heroizmu, którego potrzebujemy dziś” – zauważył ks. dr Sławomir Oder.

KAI/polskifr.fr/ks

Tags:
Benedykt XVIjan paweł IIkanonizacjaświętość
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail