Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/04/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Miasto świętych i kapłanów. Pielgrzymka po Mediolanie [zdjęcia]

katedra w Mediolanie

Resul Muslu | Shutterstock

Bret Thoman, OFS - 24.04.21

Choć Mediolan, światowa stolica mody, niekoniecznie kojarzy się z duchowością, ma zaskakująco długą tradycję religijną. Stąd pochodzi wielu świętych i ważnych postaci historii Kościoła.

Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie.

Św. Augustyn

Wielu pielgrzymujących do Włoch udaje się do Rzymu. Miejsca jak Asyż, San Giovanni Rotondo czy Mediolan niekiedy schodzą na drugi plan. Chociaż stolica Lombardii niekoniecznie kojarzy się z duchowością, Mediolan ma długą tradycję religijną. Wierzący uznają pielgrzymkę do Mediolanu za wartościową podróż.

Mediolan. Miasto świętych i kapłanów

Niewiele diecezji katolickich na świecie może pochwalić się dwoma ojcami i doktorami Kościoła. Stąd pochodzą św. Ambroży i św. Augustyn.

Św. Ambroży był arcybiskupem Mediolanu w IV wieku. Był jedną z najbardziej wpływowych postaci kościelnych okresu patrystycznego.

Św. Augustyn z Hippony studiował w Mediolanie. Po wysłuchaniu kazań św. Ambrożego przeszedł na chrześcijaństwo. Św. Augustyn, wraz z matką, św. Moniką, został ochrzczony przez św. Ambrożego w Wigilię Paschalną w 387 r. O nawróceniu pisał w swoim najsłynniejszym dziele „Wyznania”.

Papież z Mediolanu

Innym świętym zasiadającym biskupim na tronie Mediolanu był św. Karol Boromeusz (XVI wiek). Pius XI i Paweł VI, by zasiąść na papieskim tronie w Rzymie, ruszyli właśnie z Mediolanu.

Dziś archidiecezja mediolańska jest katolicką potęgą. To największa diecezja w Europie. Ma więcej księży niż jakakolwiek inna diecezja na świecie.

Inną ciekawostką jest to, że lokalny kościół w Mediolanie jest jednym z nielicznych w zachodnim świecie katolickim, który ma własny historyczny ryt liturgiczny. To obrządek ambrozjański. W odróżnieniu od obrządku rzymskiego, ambrozjański jest wciąż używany w większej części archidiecezji mediolańskiej i na sąsiednich obszarach.

Mediolańska Duomo

Nasza pielgrzymka do Mediolanu rozpoczyna się w katedrze Narodzin św. Marii (Duomo). Dzięki charakterystycznym strzelistym szczytom i iglicom skierowanym ku niebu, gotycka katedra jest znana na całym świecie. Jej budowa zajęła prawie sześć wieków. Jest piątym co do wielkości kościołem na świecie.

Może pomieścić do 40 tys. osób (oczywiście nie w czasach pandemii). Rozległe wnętrze, choć dość ciemne, jest pełne sarkofagów, zdobnych kaplic, ołtarzy, posągów i licznych dzieł sztuki.

Św. Karol Boromeusz

W pobliżu chóru znajduje się wejście do krypty prowadzące w dół, do grobu św. Karola Boromeusza (1538-1584). Pochodził ze znanej rodziny mediolańskiej, był arcybiskupem od 1564 do 1584 r. Odegrał ważną rolę w kontrreformacji – odpowiedzi Kościoła katolickiego na reformę protestancką. Był odpowiedzialny za istotne reformy w Kościele katolickim, w tym za stworzenie nowoczesnego seminarium duchownego. Wspominamy go 4 listopada.

Odwiedzający mogą zobaczyć też Tesoro del Duomo. W skarbcu znajduje się duża kolekcja sztuki średniowiecznej. W krypcie jest ponadto baptysterium z IV wieku oraz pozostałości wcześniejszych katedr. Prawdopodobnie w tym miejscu św. Ambroży ochrzcił św. Augustyna. Można też wejść na dach katedry, by podziwiać wspaniały widok na Mediolan.

Duomo i jej historia, a także architektura i znajdujące się w świątyni dzieła sztuki sprawiają, że stanowi ona skarb duchowy i kulturowy.

Tags:
ciekawe kościołygaleria zdjęćkościół powszechnyWłochy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail