Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zginął, bo finansował budowę kościoła. Morderstwo chrześcijańskiego handlowca

MĘCZENNIK W EGIPCIE

@theEUpost | Twitter

Vaticannews.va - 20.04.21

Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego zabili na egipskim Synaju chrześcijanina i dwóch członków lokalnego plemienia Tarabinów.

62-letni Nabil Habasshi Khadim został porwany 8 listopada ubiegłego roku. Po sześciu miesiącach niewoli ekstremiści zamordowali go strzałem w głowę. Film, na którym widać jego śmierć, zabójcy umieścili w internecie.

Nabil Habasshi Khadim należał do społeczności koptyjskiej

Do jego śmierci miało przyczynić się zaangażowanie w budowę kościoła. Na nagraniu słychać, jak terroryści oskarżają Khadima o finansowanie budowy świątyni w mieście Bir Al-Abd na północnym Synaju. Zarzucają mu również wspieranie egipskiej armii.

Zabity chrześcijanin Nabil Habashi Khadim należał do jednej z najstarszych rodzin społeczności koptyjskiej w okolicy. Handlował złotem i był właścicielem sklepu odzieżowego oraz firmy sprzedającej telefony komórkowe. Został porwany przed swoim domem i przez wiele miesięcy bezskutecznie go poszukiwano.

Tawadros II przesyła kondolencje

Koptyjski prawosławny patriarcha Egiptu Tawadros II jest poruszony brutalnym morderstwem handlowca. W depeszy kondolencyjnej Tawadros II „opłakuje syna i wiernego sługę”, który jest teraz w niebiańskiej chwale Chrystusa za to, że „dał świadectwo swojej wiary aż do przelania krwi”.

Patriarcha przypomniał, że koptyjska społeczność prawosławna popiera „wysiłki państwa egipskiego” mające na celu przeciwdziałanie „pełnym nienawiści aktom terroryzmu” oraz „zachowanie jedności narodowej” dla „przyszłości pokoju i dobrobytu”.

Północny Synaj od lat jest areną ofensywy islamskich ugrupowań ekstremistycznych. Ich działalność nasiliła się po obaleniu prezydenta Muhammada Mursiego w 2013 r. i wraz z późniejszym powstaniem tzw. Państwa Islamskiego.

Tags:
EgiptKoptowieprześladowania
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail