Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Tajemnica krzyży na ścianach Bazyliki Grobu Pańskiego rozwiązana?

HOLY SEPULCHRE CROSSES

Aleksandr Stezhkin|Shutterstock

Zelda Caldwell - 18.04.21

Krzyże widniejące na ścianach Bazyliki Grobu Pańskiego od dawna uważano za rodzaj graffiti. Naukowcy korzystający z technologii 3D odkryli ich pochodzenie…

Wśród najbardziej poruszających symboli, jakie pielgrzymi spotykają w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, są tysiące krzyży wyrytych na ścianach świątyni. Przypominają one, że dzisiejsi odwiedzający podążają śladami chrześcijan, którzy przed wiekami przemierzali kontynenty, by zobaczyć miejsce ukrzyżowania i grób Jezusa.

Więcej niż graffiti

Do tej pory uważano, że te wyryte w ścianach krzyże to coś w rodzaju graffiti wykonanych przez samych pielgrzymów. Jak donosi Reuters, izraelscy naukowcy korzystający z technologii 3D ustalili, że krzyże były raczej częścią bardziej zorganizowanego projektu.

Badacze odkryli, że krzyże są do siebie bardzo podobne pod względem głębokości i konstrukcji. To znaczy, że tworzyło je raczej kilka osób.

Amit Re’em, archeolog współpracujący z Izraelskim Urzędem ds. Starożytności we współpracy z Kościołem ormiańskim, tak wyjaśniał odkrycie wstępnie datując je na XV wiek:

To wyjątkowe zjawisko zawsze nas zaskakiwało. Czy to graffiti zrobione przez pielgrzymów, czy coś innego? Wiedzieliśmy, że krzyże mają tę samą głębokość i konstrukcję. Może dwóch lub trzech artystów wykonało je odręcznie? W takim razie, to nie graffiti, ale coś bardziej zorganizowanego.

Specjalny krzyż

Badacze sugerują, że krzyże powstały w służbie pielgrzymom. Być może po to, by pomóc im w duchowej drodze.

Powiedzmy, że jesteś ormiańskim pielgrzymem. Płacisz księdzu, płacisz wyjątkowemu artyście, a on rzeźbi dla ciebie, dla dobra duszy twojej i twoich bliskich… specjalny krzyż w najważniejszym dla chrześcijan miejscu na ziemi.

Po zamknięciu w zeszłym roku z powodu pandemii COVID-19 Bazylika Grobu Pańskiego została otwarta na Wielkanoc i ponownie wita gości.

Tags:
bazylikakrzyż
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail