Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Franciszkanin rozdaje daktyle i wodę muzułmanom. „Powtarzamy ten gest co roku”

FRANCISZKANIN ROZDAJE WODĘ

fot. za zgodą Nadim Asfour/CTS

Redakcja - 16.04.21

O. Mario Hadchiti stoi w swoim franciszkańskim habicie przed parafią w Jerychu i rozdaje przechodniom daktyle i wodę. Robi to oczywiście o nieprzypadkowej porze i w bardzo konkretnym celu...

Jak co roku, od pierwszego dnia ramadanu, można spotkać go przed łacińskim kościołem Dobrego Pasterza w Jerychu z koszami pełnymi pakunków.

O. Mario Hadchiti z Jerycha

O. Mario Hadchiti stoi w swoim franciszkańskim habicie i rozdaje przechodniom daktyle i wodę. Robi to oczywiście o nieprzypadkowej porze. Pojawia się tuż przed nadejściem iftar – pierwszego posiłku po zachodzie słońca, którym muzułmanie przerywają swój codzienny post podczas ich świętego miesiąca – ramadanu.

Dla tych, którzy spieszą się do domu po wielogodzinnym poście, taka szklanka wody i daktyl są przemiłą niespodzianką i ruchem, który niesie bardzo wyraźny przekaz.

Tym gestem chcemy powiedzieć, że jako chrześcijanie jesteśmy pokojowo nastawieni i kochamy wszystkich bez różnicy – wyjaśnia w rozmowie Beatrice Guarrerą o. Mario, który jest proboszczem parafii w Jerychu oraz dyrektorem Terra Sancta School w jednym z najstarszych miast świata.

Być blisko w czasie modlitwy i postu

Według franciszkanina z Kustodii Ziemi Świętej jest to gest, który pozwala „przełamać lody” oraz być blisko muzułmanów w tym czasie modlitwy i postu.

– Znam też ofiarę i korzyści płynące z postu – kontynuuje zakonnik w artykule opublikowanym na custody.org. – Ci, którzy modlą się i poszczą, robią to dla Boga i czuję, że mogę podziękować tym, którzy poświęcają czas Bogu. Encyklika Papieża „Fratelli tutti” dodała mi odwagi i chcemy wcielić przesłanie Ojca Świętego. Mamy tylko jednego Boga, żyjemy na jednej ziemi i jest to „duży dom”, który jest wystarczająco duży dla nas wszystkich. Chcemy również stosować to, co powiedział papież Franciszek w życiu codziennym.

Gest solidarności w czasie ramadanu

Zakonnik zachęca, by podobny gest solidarności chrześcijan naśladować także w innych krajach.  

– Tu, w Jerychu, powtarzamy ten gest co roku i chcielibyśmy, aby inni uczyli się od nas, od Jerycha, które jest najstarszym miastem świata. By naśladowali nas w wielu innych krajach, ponieważ miłość jest zaraźliwa. To gest franciszkański.

Dla o. Mario pokojowe współistnienie z muzułmanami jest normą od czasu, gdy posługuje w Jerychu.

Szkoła, której jestem dyrektorem, jest największa w Jerychu – wyjaśnia zakonnik. – Na 900 uczniów tylko 39 to chrześcijanie, ale nie robimy żadnych rozróżnień. Szkoła jest miejscem edukacji i wychowania według nauk Jezusa i według wskazań ustalonych dla miejsca, w którym się znajdujemy. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi, a poza tym misja franciszkańska działa w służbie ludowi.

Jak pisze w swoim tekście dla custodia.org Beatrice Guarrera, o. Mario ma bardzo dobre relacje z szejkiem Harbem – imamem meczetu w Jerychu.

Źródło: custody.org

Tags:
franciszkanieIslampalestyna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail