Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 21/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Dwoje dzieci w Oknach Życia. Kuria oferuje pomoc rodzicom Antosia

OKNO ŻYCIA, ŁÓDŹ

fot. Archidiecezja Łódzka

Redakcja - 08.04.21

W Poniedziałek Wielkanocny w dwóch Oknach Życia pozostawiono dzieci – w Ostrowie Wielkopolskim małą dziewczynkę, natomiast w Łodzi około ośmiomiesięcznego chłopczyka.

Dzwonek Okna Życia przy ul. Obywatelskiej w Łodzi rozległ się o godzinie 18.25. Siostry urszulanki na miejscu znalazły chłopca w nosidełku. Potem ochrzciły go „z wody”, nadając imię Antoni. Zakonnice relacjonowały, że dziecko było zadbane oraz ufne.

Kilkumiesięczny chłopiec w Oknie Życia

Oceniamy, że ma około 5 miesięcy (potem skorygowano tę informację i podano, że jego wiek to około 8 miesięcy – red.) – mówi s. Anna Baranowska, urszulanka. – Uśmiecha się, pokazuje pierwsze ząbki, próbuje gaworzyć.

Zgodnie z procedurą, sporządzony został policyjny protokół ze zdarzenia. Następnie dziecko trafiło do szpitala, gdzie zostało zbadane.

„Gazeta Wyborcza” skontaktowała się z rzecznikiem Caritas Archidiecezji Łódzkiej, który w rozmowie z dziennikiem przekazał:

Chłopiec trafił pod opiekę zawodowej rodziny zastępczej. Sąd, najpewniej jeszcze dziś, zajmie się wyznaczeniem mu tożsamości. Są rodziny adopcyjne, już po wszystkich szkoleniach i procedurach, gotowe przyjąć dziecko choćby zaraz.

Choć oddanie dziecka do Okna Życia jest równoznaczne z automatycznym zrzeczeniem się praw do opieki, kuria oferuje wsparcie rodzicom biologicznym Antosia.

Apel do rodziców Antosia

Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny wystosował do nich apel:

Mamo, tato, rodzice, jeśli możemy jakoś pomóc – dzwońcie! 607161580 (całą dobę).

To musiała być bardzo trudna decyzja… tyle czasu opiekować się synkiem, karmić, przytulać i … oddać. Wierzymy, że chcieliście jak najlepiej, ale… tyle niewiadomych… Każda informacja od Was jest bardzo cenna dla dziecka, dla przyszłych rodziców adopcyjnych, dla całej sprawy. Jeśli potrzebujecie wyjaśnień, wsparcia – jesteśmy i czekamy.

Dziewczynka w Oknie Życia w Ostrowie Wielkopolskim

Tego samego dnia w Oknie Życia w Ostrowie Wielkopolskim siostry elżbietanki znalazły noworodka.

Wezwanie było około godziny 7.20. Nasz zespół dokonał oceny stanu dziecka i transportu dziecka do oddziału neonatologicznego. Dziecko jest w stanie dobrym, nie ma zagrożenia dla życia. Może mieć około pięć-siedem dni – przekazał rzecznik prasowy ostrowskiego szpitala Adam Stangret w rozmowie z TVN24.

Dodał również, że już trwają procedury prawne związane z opieką nad dzieckiem.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Caritas, AOA

Tags:
dzieciokno życia
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail