Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Matka Boża, która się… „zmaterializowała”, aby przestano bluźnić przeciwko Jej Synowi

MADONNA DI ROSA

@parrocchiasantuariomadonnadirosa

Maria Paola Daud - 07.04.21

Miasteczko na północy Włoch było świadkiem dwóch cudów wizerunku Maryi. Co się wydarzyło za sprawą fresku Madonna di Rosa?

Tagliamento, miasteczko w północnych Włoszech, było świadkiem dwóch niezwykłych cudów Matki Bożej, jakie miały miejsce w dwóch różnych wiekach. Mowa o wizerunku Madonna di Rosa, wspaniałym cudotwórczym fresku, który od XIX w. znajduje się w maryjnym sanktuarium w mieście San Vito al Tagliamento.

Jednak wizerunek nie zawsze się tam znajdował. To sama Maryja poprosiła, aby Ją tam przeniesiono. To pierwszy cud, który się wydarzył w 1655 r.

Matka Boża u rodziny Giacomuzzi

Malowidło zamówił dla domu w Villa di Rosa szef rodziny Giacomuzzi, Giovanni. Dom przypadł w spadku jego synowi Giacomo, który w 1648 r. opuścił go i zmienił miejsce zamieszkania.

Kilka miesięcy później dom został zdemolowany. Gdy Giacomo wrócił na miejsce swojego dzieciństwa, wśród ruin, ku wielkiemu zdziwieniu, znalazł nietknięty obraz. Postanowił zabrać go do swojego domu.

Giacomuzzi byli pobożną rodziną – rano i wieczorem zbierali się, aby wspólnie modlić się przed obrazem Maryi. Byli w tym jednak mało konsekwentni. Choć każdego ranka i wieczoru się modlili, nieustannie, całymi dniami bluźnili przeciwko Bogu z powodu trudów życia na wsi.

Madonna di Rosa i cuda

2 lutego 1655 r., w święto Ofiarowania Pana Jezusa cała rodzina poszła na mszę. Nie poszła tylko ośmioletnia córka, Mariute, chorująca na epilepsję, która została w domu pod opieką dwóch cioć.

W pewnym momencie kobiety usłyszały, że dziewczynka śmieje się i rozmawia z kimś w pokoju, w którym znajdował się obraz. Gdy poszły zobaczyć, co się dzieje, nie chciały przerywać niezwykłej sceny.

Ciotki musiały poczekać jeszcze kilka minut, aby móc zasypać małą tysiącem pytań. Mariute, z pokojem i radością w sercu po rozmowie z Maryją, która się jej ukazała, opowiedziała, co od Niej usłyszała:

Nie czuję się dobrze tutaj, w tym miejscu, gdzie bluźni się przeciwko mojemu Synowi. Proszę, przekaż to twojemu ojcu, aby obraz ten był czczony w kościele, na uczęszczanej ulicy. Proś także wszystkich mieszkańców okolicy, aby powstrzymali się od bluźnierstw. One były powodem bezbożności, przez którą grad zniszczył w ostatnich latach pola. Zrób, jak ci mówię, a ataki epilepsji już nie powrócą.

Mariute zrobiła, jak jej nakazano. Została wyleczona z epilepsji, a Matkę Bożą di Rosa zaczęto czcić w kościele franciszkanów.

Bombardowanie w 1944 roku

Wieki później, 31 grudnia 1944 r. nad miastem San Vito al Tagliamento przeleciał ogromny  myśliwiec i zrzucił na sanktuarium potężną bombę.

Eksplozja była ogromna. Na szczęście obyło się bez ofiar, wszyscy franciszkanie się uratowali, jednak z sanktuarium pozostały jedynie ruiny.

I ponownie Madonna di Rosa cudownie ocalała w nienaruszonym stanie.

Tags:
cudMaryja
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail