Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/09/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Rosja zgłasza piosenkę na Eurowizję, a Kościół prawosławny… sprzeciw

MANIZHA, EUROWIZJA

YouTube

Katolicka Agencja Informacyjna - 06.04.21

Z ostrym sprzeciwem wobec piosenki „Russian Woman” (Kobieta rosyjska), która ma reprezentować Rosję na tegorocznym konkursie Eurowizji, wystąpił Wachtang Kipszydze z synodalnego Wydziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. Stosunków Wzajemnych Kościoła ze Społeczeństwem i Środkami Przekazu.

Wykonawczynią utworu jest Manizha – piosenkarka rosyjska pochodząca z Tadżykistanu. W grudniu ub.r. została ona pierwszą w Rosji ambasadorką dobrej woli ds. uchodźców.

la suite aprés cette publicité

Kościół prawosławny krytykuje piosenkę na Eurowizję

Wszystko, co poniża godność kobiety, nie zasługuje na popularyzowanie w przestrzeni międzynarodowej, w tym także na konkursie Eurowizji – stwierdził Kipszydze w komentarzu dla Rosyjskiej Agencji Informacyjnej „Nowosti”.

la suite aprés cette publicité

Powołał się też na negatywne oceny tej piosenki ze strony „dużej części kobiecej opinii publicznej”.

la suite aprés cette publicité

Kolejny sprzeciw Kościoła prawosławnego

Nie jest to ani pierwszy, ani jedyny sprzeciw lokalnego Kościoła prawosławnego wobec utworu zgłoszonego do rywalizacji w Eurowizji. Na początku marca kierownictwo Kościoła Cypru zażądało wycofania piosenki „El Diablo”, która ma reprezentować ten kraj na imprezie w maju br. Wykonawczyni, Elena Tsagrinou zapewniła, że jest osobą wierzącą i wiara jest dla niej bardzo ważna, a jej piosenka, wbrew tytułowi, mówi o sile miłości, która jest gotowa pokonać wszystkie przeszkody. Przedstawiciele rządu cypryjskiego oświadczyli, że szanują uczucia ludzi wierzących, zarazem jednak nie zamierzają ograniczać wolności artystycznej.

la suite aprés cette publicité

Konkurs Piosenki Eurowizji

Konkurs Piosenki Eurowizji przeprowadzono po raz pierwszy 24 maja 1956 r. pod nazwą Wielka Nagroda Eurowizji za Piosenkę Europejską. Obecna nazwa obowiązuje od 1973 r. Do dziś impreza ta jest organizowana co roku, z coraz większą liczbą uczestników.

Przed rokiem po raz pierwszy odwołano ją z powodu pandemii, ale w tym roku ma się odbyć w dniach 18-22 maja na arenie Ahoy w Rotterdamie z udziałem wykonawców z 41 krajów. Polska uczestniczy w tym wydarzeniu artystycznym od 1994 roku.

Tags:
muzykaPrawosławieRosja
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail