Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 01/04/2023 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

Mama – córce, kobieta – kobietce. Jak rozmawiać z córkami o seksualności?

MATKA Z CÓRKĄ

Syda Productions | Shutterstock

Ewa Rejman - 06.04.21

Mamy dziewczynek wkraczających w okres dojrzewania chciały rozmawiać z nimi na tematy związane z płciowością, ale potrzebowały wsparcia i wskazówek, jak zrobić to najlepiej. Tak zrodził się projekt „Mama córce, kobieta kobietce” Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny wg metody prof. Rötzera (INER).

Twórczynie projektu podkreślają, jak ważne jest przekazywanie informacji w bezpiecznej i pełnej zaufania atmosferze. Wierzą, że ich metodyka pracy i materiały edukacyjne pomogą mamie zachwycić córkę pięknem jej własnej kobiecości, płodności i wiedzą na temat początków ludzkiego życia.

Rozmowy na początku okresu dojrzewania

– Same jesteśmy mamami dorastających córek i przeglądając materiały dostępne na rynku, miałyśmy problem ze znalezieniem takich, które odpowiadałyby naszym wartościom. W naszych poszukiwaniach wybrałyśmy się do Austrii, do małżeństwa Marii i Heinricha Eislów, którzy od wielu lat zajmują się organizowaniem specjalnych weekendów dla mam i nastoletnich córek oraz weekendów dla ojców i nastoletnich synów. Stali się dla nas swego rodzaju inspiracją – mówi Beata Pielorz, jedna z inicjatorek projektu.

Postanowiły jednak zmodyfikować założenia austriackie i wyjść z ofertą skierowaną przede wszystkim do mam i innych kobiet, które są bliskie dziewczynkom w wieku 10-12 lat, wkraczającym w okres dorastania. Tłumaczą, że na tym etapie mama wciąż jest jeszcze dość dużym autorytetem i dlatego warto nie odkładać takich rozmów do czasu, kiedy tę rolę przejmą rówieśnicy.

Pogaduszki z pomocami

Mama, która zgłasza się na szkolenie prowadzone w ramach projektu, otrzymuje pakiet materiałów pomocowych. Rozmowy z córką zostały nazwane „pogaduszkami”, a twórcy programu zaproponowali ich scenariusze, które oczywiście mogą być modyfikowane zgodnie z potrzebami dziewczynki. Wartorozważyć wybranie specjalnego miejsca poza domem na tego typu spotkania, żeby dać córce poczucie spokoju i pewnej wyjątkowości.

Mamie proponuje się napisanie do dziewczynki listu w specjalnym Sekretniku, czyli zeszycie wspólnej pracy. Ma być on wręczony razem z propozycją pierwszego spotkania. Do zestawu dołączony jest też Ilustrownik, czyli przedstawiona w formie rysunkowej historia ciała kobiety. Dodatkowo chętne mamy wypożyczają „kuferek”, w którym znajdują się pomoce edukacyjne takie jak: karty do gry i magnesy pomagające zrozumieć zmiany zachodzące w ciele dziewczynki, tablica magnetyczna z kartą do obserwacji cyklu, a także model pluszowej macicy w wymiarze rzeczywistym,pozwalający dokładnie zaobserwować różnice w jej wyglądzie w pierwszej i drugiej fazie cyklu.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu nastolatka będzie mogła, przy wsparciu mamy, zacząć prowadzić własne obserwacje biomarkerów płodności, korzystając z proponowanej aplikacji na telefon INERcycle GIRL. Pozwala ona zapisywać objawy fizjologiczne, odczucia, a także nastrój i samopoczucie. Co ważne, jest pozbawiona reklam i dostosowana do wrażliwości dziewczynki.

Pomoc mamy i taty

Mamy, które uczestniczą w projekcie – wraz z mamą liderką – tworzą grupę wsparcia. Gdy w trakcie pogaduszek wyniknie jakiś głębszy problem, zawsze doradza się kontakt z psychologiem. Sygnały, które pojawiają się w trakcie rozmów, mogą być bardzo ważne, a odpowiednie przepracowanie trudności będzie bazą właściwych kontaktów na przyszłość.

Co z rolą taty? Czy możemy mówić, że kwestie związane z dojrzewaniem dziewczynki są tylko „kobiecymi” sprawami? – Rola taty jest bardzo ważna. Córka traktowana przez ojca jak księżniczka będzie miała wysokie poczucie własnej wartości i łatwiej odnajdzie się w swojej kobiecości – mówi Beata Pielorz. Dodaje, że marzą o tym, żeby w przyszłości powstał podobny projekt skierowany do ojców i synów.

Tags:
ciałokobietynastolatki
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail