Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Najpierw odkryli szczątki św. Filomeny… potem nadeszły cuda [zdjęcia]

ŚWIĘTA FILOMENA

Didier Descouens/Wikipedia

Bret Thoman, OFS - 31.03.21

W 1802 r. archeolodzy natrafili na szczątki dziewicy męczennicy z III/IV wieku. Relikwie trafiły do kościoła w Mugnano, gdzie wkrótce zaczęły dziać się cuda. Kim była św. Filomena, do której należały?

O cokolwiek poprosisz św. Filomenę, wyprosi to dla ciebie.

Papież Grzegorz XVI

Niedaleko Neapolu mieści się popularne sanktuarium Mugnano del Cardinale. Znajdują się w nim relikwie św. Filomeny, męczennicy i dziewicy, której wstawiennictwu często przypisywane są cuda.

Św. Filomena. Archeolodzy odkrywają szczątki

Niewiele wiadomo o życiu Filomeny. Jest jedyną świętą, której historia została ujawniona dzięki połączeniu archeologii i objawienia prywatnego.

W 1802 r. robotnicy odkryli grób w katakumbach św. Pryscylli w Rzymie. W grobowcu znajdowały się szczątki młodej dziewczyny i fiolka z zaschniętą krwią.

Do grobowca przymocowano trzy płyty z napisami po łacinie. PAX TECUM FILUMENA, co oznacza „Pokój z tobą, Filomeno”. Znajdowały się tam ponadto symbole lilii, strzał, kotwicy i palmy, co wskazuje na dziewicę i męczennicę (jak św. Agata czy św. Cecylia).

Kości zostały skrupulatnie zbadane przez archeologów i opisane. O szczątkach nie wiedziano nic, poza imieniem oraz tym, że należały do dziewicy i męczennicy, która zmarła w IV w.

Cuda i niezwykłe zjawiska

Trzy lata później ksiądz z wioski Mugnano, Francesco De Lucia, był w Rzymie. Tam usłyszał o odkryciu, które nim poruszyło. Jego prośba o przeniesienie relikwii świętej do kościoła Matki Bożej Łaskawej w Mugnano została wysłuchana.

Wkrótce w Mugnano zaczęły dziać się cuda. Szeroki rozgłos wywołano uzdrowienie Pauliny Jaricot. Została wyleczona z poważnej choroby serca.

W tym samym czasie trzech mistyków z różnych części świata zaczęło mieć prywatne objawienia ze szczegółami życia św. Filomeny. Najbardziej znacząca była wizja, którą otrzymała s. Luisa di Gesù w 1833 r. Usłyszała, że cesarz Dioklecjan chciał poślubić Filomenę, gdy miała 13 lat. Gdy ta odmówiła, została poddana torturom. Mimo to, zdania nie zmieniła.

Nabożeństwo do świętej Filomeny

W 1827 r. papież Leon XII przekazał trzy płyty z pierwotnego grobowca do kościoła w Mugnano del Cardinale (obecnie to sanktuarium). Po licznych cudach za wstawiennictwem Filomeny, w 1837 r. papież Grzegorz XVI ogłosił ją świętą. Taka kanonizacja, oparta przede wszystkim na cudownym wstawiennictwie, była niezwykła.

Przez dziesięciolecia królowie i królowe, święci i błogosławieni, książęta i biedacy podróżowali do Mugnano. Prosili o wstawiennictwo św. Filomenę. Bł. papież Pius IX odprawił mszę św. przy jej ołtarzu 7 listopada 1849 r.

Wśród oddanych jej świętych był m.in. św. Jan Vianney z Ars. Zachęcał parafian do modlitwy za jej wstawiennictwem. W kościele miał poświęconą jej kaplicę. Św. Vianney przypisywał jej wiele niezwykłych uzdrowień, których doświadczył.

Historia św. Filomeny, męczenniczki, którą w wieku 13 lat powołał Chrystus, zaczęła krążyć. Jej życie i historia odzwierciedlały słowa z Pisma:

A jednak głosimy mądrość między doskonałymi, ale nie mądrość tego świata ani władców tego świata, zresztą przemijających.

1 Kor 2,6

Pielgrzymki do sanktuarium św. Filomeny

Dzisiaj nabożeństwo do św. Filomeny jest bardziej rozpowszechnione niż kiedykolwiek. Choć jej święto zostało usunięte z powszechnego kalendarza liturgicznego w 1961 r., nie oznacza to, że przestała być świętą. Wierni szukają jej wstawiennictwa, a ona pozostaje potężną orędowniczką.

W sanktuarium św. Filomeny w Mugnano Del Cardinale znajdują się relikwie młodej męczennicy, cudowny ołtarz i statua. Św. Filomena jest patronką beznadziejnych przypadków, przyszłych matek, niemowląt, dzieci i młodzieży. Jej święto obchodzone jest 11 sierpnia.

Tags:
cudświęci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail