Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 21/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Można je oddać za darmo i bez konsekwencji. Powstaje „okno życia” dla zwierząt

SZCZENIAK

Sergius4 | Shutterstock

Redakcja - 31.03.21

Aleksandrów Łódzki – prawdopodobnie jako pierwsze miasto w Polsce zapowiada otwarcie okna życia dla zwierząt. Bez żadnych konsekwencji i za darmo będzie można zostawić niechciane psy i koty. Ale jest jeden warunek.

Kilka tygodni temu na terenie gminy Aleksandrów Łódzki, w miejscowości Brużyczka Mała ktoś na 10-stopniowym mrozie porzucił 10 małych szczeniąt. Przed śmiercią uratował je przypadkowy spacerowicz. Zwierzęta przewieziono do Centrum Zarządzania Kryzysowego w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie zostały ogrzane i nakarmione.

Włodarze miasta nie chcą, by ta sytuacja się powtórzyła, dlatego proponują powołanie okna życia przeznaczonego tylko dla zwierząt.

Okno życia dla zwierząt

W rozmowie z TVN24 Agata Kowalska, rzeczniczka magistratu w Aleksandrowie Łódzkim zapewnia, że samorząd już wcześniej prowadził akcje prozwierzęce:

Finansujemy darmową sterylizację, przygarniamy porzucone zwierzęta i znajdujemy im nowe domy.

Zwierzęce okna życia mają ruszyć od kwietnia. Samorząd stawia jednak warunek:

Oddający nam zwierzęta właściciel musi poddać rodziców szczeniąt sterylizacji. Wszystko po to, żeby uniknąć sytuacji, że jedna osoba będzie zwracać się do nas kilkukrotnie. Oczywiście nic za to nie zapłaci, to miasto pokrywa koszty – zaznaczyła Agata Kowalska.

Obowiązkowa sterylizacja

Miasto podpisało umowę z lokalną przychodnią weterynaryjną. Chce wyznaczyć jeden dzień w miesiącu, w którym można będzie przekazać zwierzęta. W trakcie takiego spotkania właściciel będzie musiał zrzec się praw do nich oraz zobowiązać do sterylizacji tych zwierząt, które wciąż pozostaną pod jego opieką.

Będziemy starali się płynnie podchodzić do pojawiających się potrzeb. Jeżeli ktoś będzie koniecznie chciał oddać zwierzęta wcześniej, niż w wyznaczonym terminie, to też się dostosujemy – deklaruje rzeczniczka miasta.

Agata Kowalska w rozmowie z TVN24 zaznacza, że samorząd spodziewa się, że niechciane zwierzęta będą docierały do okna życia nie tylko z okolicy, ale z całego województwa.

Tags:
okno życia
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail