Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Małżeństwo a pandemia. Doradczyni rodzinna: „Kryzysy były, są i powiem więcej, są potrzebne”

KRYZYS MAŁŻEŃSKI

Dmytro Zinkevych | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 25.03.21

Tylko w 2020 r. w ramach pracy Specjalistycznej Poradni Rodzinnej „Domowe Ognisko” udzielono 636 porad dla małżeństw.

Głównymi problemami, z którymi spotykali się specjaliści była m.in. niewłaściwa komunikacja między małżonkami oraz między rodzicami a dziećmi.

Kryzys w małżeństwie a pandemia

W piątek 19 marca papież Franciszek zainaugurował Rok Rodziny „Amoris Laetitia – radość miłości”. Przeżywany czas ma służyć pogłębionej refleksji nad ewangeliczną wizją rodziny oraz wartością ludzkiego życia.

– Kryzysy były, są i powiem więcej, są potrzebne do tego, by małżonkowie wzrastali w tej miłości. Ale z drugiej strony pandemia pokazała, że wiele małżeństw przeżywa kryzys i nie zawsze potrafi sobie z nim poradzić – powiedziała dr Kamila Rzepka na antenie Radia Plus Radom.

Do Specjalistycznej Poradni Rodzinnej „Domowe Ognisko” zgłaszają się małżeństwa, które w czasie kwarantanny przebywały ze sobą przez 2 czy 3 tygodnie i stwierdzały, że nie mają o czym ze sobą rozmawiać.

– To problemy wynikające z braku komunikacji. Wyzwaniem dla nas jest wspieranie małżonków w uczeniu się na nowo tych relacji. Nigdy nie jest za późno, by uczyć się, patrzeć na drugą osobę jako dar. Nie tylko przez pryzmat robienia zakupów czy opłacania rachunków – powiedziała Kamila Rzepka.

Problem wszystkich małżeństw

Jej zdaniem, praktyka pokazuje, że ten problem dotyczy wszystkich małżeństw, tych z małym stażem, ale i tych, które doświadczają tzw. „pustego gniazda”:

– A więc tych związków, kiedy dzieci wyprowadzają się z domu, idą na studia lub zakładają swoje rodziny, a ich rodzice przestają ze sobą rozmawiać, bo nie pielęgnowali swoich więzi i komunikacji między sobą.Dlatego tak ważne jest, by zawsze, nie tylko z racji trwającego Roku Rodziny, wykorzystać każdą chwilę na pogłębianie relacji w małżeństwie, rodzinie.Cieszymy się, że papież Franciszek zachęca do pogłębiania właśnie tych relacji w małżeństwach – powiedziała doradczyni rodzinna.

Najczęstsze problemy

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna „Domowe Ognisko” w Radomiu funkcjonuje w ramach Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Radomiu. Celem jej działalności jest pomoc osobom, małżeństwom i rodzinom w wychodzeniu z kryzysowych sytuacji. Udzielane jest wsparcie psychologiczne, pedagogiczne i prawne. Prowadzona jest terapia indywidualna, małżeńska, rodzinna oraz organizowane są grupy wsparcia. Prowadzone są także kursy, szkolenia i konferencje ukazujące wartość małżeństwa i rodziny w perspektywie dobra małżonków, dzieci i krewnych.

W ramach pracy w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej „Domowe Ognisko” w roku 2020 w bezpośrednich rozmowach udzielono 636 porad. Ponadto udzielono 30 porad drogą elektroniczną i około 90 porad drogą telefoniczną. Z porad skorzystało 328 osób, w tym 53 małżeństw i 18 rodzin. Przeprowadzono 122 terapii indywidualnych i 18 terapii rodzinnych.

Głównymi problemami, z którymi spotykali się poszczególni specjaliści, były: niewłaściwa komunikacja między małżonkami oraz rodzicami a dziećmi; uzależnienia: alkohol, narkotyki, hazard, internet; przemoc fizyczna, ekonomiczna, psychiczna, seksualna wobec współmałżonka, dzieci, czy też nieradzenie sobie ze stresem oraz problemy związane z przebywaniem w domu w czasie epidemii COVID-19.


OLD WOMAN

Czytaj także:
Samotność w pełnej chacie, czyli o emocjach zamiatanych pod dywan. Rozmowa z psychoterapeutą

Tags:
komunikacjakoronawirusmałżeństwo
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail