Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 28/05/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Jak codziennie przed 9 rano otrzymać odpust Roku św. Józefa?

SAINT JOSEPH,CHILD,JESUS,CARPENTER

Gerrit van Honthorst | PD

Kathleen N. Hattrup - 20.03.21

Prawdopodobnie nikt inny (oprócz Maryi) nie spędził tak wielu godzin w towarzystwie Jezusa…

Odpust: pomoc we wzrastaniu w świętości

W latach szczególnego świętowania (takich jak obchodzony obecnie Rok św. Józefa), lub w czasach szczególnej potrzeby (takich jak pandemia) Watykan często rozszerza sposoby, w jakie wierni mogą uzyskać odpust.

Ważne jest dostrzeżenie, że celem odpustów jest coś więcej niż tylko usunięcie doczesnej kary za grzech. Jest nim także pomoc we wzrastaniu w świętości.


KAPLICA ADORACJI W INTENCJI POKOJU

Czytaj także:
Odpust zupełny w Kaplicy Adoracji w Niepokalanowie

Jeden z najłatwiejszych sposobów uzyskania odpustu zupełnego związanego z Rokiem św. Józefa może najbardziej takiemu uświęcaniu sprzyjać.

Opublikowany przez Watykan dekret ogłaszający odpusty związane z Rokiem św. Józefa oznajmia, że każdy, kto powierzy swoje codzienne działania w opiekę Oblubieńca Matki Bożej może także uzyskać odpust zupełny.

Powierzenie dnia Bogu

Kościół zachęca nas do odmawiania codziennie rano modlitwy zawierzającej cały dzień św. Józefowi.

Duchowa praktyka rozpoczynania dnia od ofiarowania go Bogu (czasem za wstawiennictwem świętego, jak w tym przypadku) jest jedną z najskuteczniejszych praktyk wzrastania w świętości.

Zalecali ją niezliczeni święci, ponieważ jest to sposób na powierzenie Bogu całego naszego dnia, a to pozwala nam „modlić się nieustannie”, jak zachęcał św. Paweł. Nawet jeśli nie możemy cały czas czynnie trwać na modlitwie.

Odpust ten daje nam dodatkowy powód, aby poranna modlitwa ofiarna stała się naszym codziennym zwyczajem. Tym razem z pomocą św. Józefa.

Poranne powierzenie dnia św. Józefowi może posiadać szczególną skuteczność duchową. Przecież prawdopodobnie nikt inny (oprócz Maryi) nie spędził tak wielu godzin w towarzystwie Jezusa. Możemy wyobrazić sobie, jak Jezus i jego ojciec pracowali długo w warsztacie.

Wystarczy wola

Św. Józef wie doskonale, co oznacza podejmowanie trudów dnia codziennego z Bogiem i z Jego inspiracji. Kiedy powierzamy nasze codzienne działania Jego opiece, to tak, jakbyśmy mieli udział w pracy w warsztacie Józefa i Jezusa. Nie może być lepszego sposobu na wykonywanie naszych codziennych obowiązków!

Chociaż obowiązują zwykłe warunki uzyskania odpustu, podczas pandemii przyjęcie Komunii świętej czy skorzystanie z sakramentu pojednania może okazać się niemożliwe. Jednakże według watykańskiego dokumentu, w przypadku odpustów, o które staramy się w trakcie pandemii, wystarczająca jest „wola wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach ojca świętego), w możliwie najbliższym czasie”.


ANDRE BESSETTE

Czytaj także:
„To nie ja dokonuję uzdrowień, lecz Pan Bóg, a wyprasza je św. Józef” – brat André Bessette

Wspaniała codzienna szansa

Watykański dekret o odpustach Roku Świętego Józefa daje okazję do znalezienia się w towarzystwie Józefa i jego Syna. Jest to również codzienna okazja uzyskania odpustu.

Odpust mogą uzyskać także ci, którzy za przykładem św. Józefa wykonają uczynki miłosierdzia co do duszy lub co do ciała. Św. Józef „zachęca nas do ponownego odkrycia wartości milczenia, roztropności i wierności w wypełnianiu naszych obowiązków” – czytamy w dekrecie.

Widzimy więc po raz kolejny, że Kościół chce, abyśmy starali się o odpusty nie tylko po to, by uzyskać odpuszczenie kary za grzechy przeszłości, ale po to, by pomóc nam od dziś wzrastać w świętości.

Powinniśmy spełniać uczynki miłosierdzia, bo na tym polega życie chrześcijańskie, życie w świętości. Sam odpust daje nam dodatkową motywację, by jeszcze bardziej starać się żyć w ten sposób.

Naprawdę? Odpusty?

Wszystko to może być powodem niedowierzania niektórych osób: „To Kościół nadal wierzy w odpusty?”. W rzeczywistości, Kościół „nadal wierzy” w odpusty, choć odrzuca niewłaściwe ich wykorzystanie, które przyniosło im w swoim czasie tak złą sławę.

Wiele informacji dotyczących odpustów można odnaleźć w Katechizmie Kościoła katolickiego (punkty 1475-1477), który wyjaśnia, jak wierni żywi i zmarli są ze sobą połączeni. Ci w niebie, ci przebywający w czyśćcu i ci na ziemi.

W tej wielkiej wspólnocie – komunii możemy pomagać sobie nawzajem w zmaganiu się z konsekwencjami naszych złych wyborów. Ze szkodami duchowymi, które spowodowaliśmy naszymi złymi wyborami, które Bóg już przebaczył, ale które nadal pozostawiają swój ślad.

Odpust może być cząstkowy lub zupełny, w zależności od tego, czy uwalnia od kary doczesnej w części lub całości. Wierni mogą uzyskać odpusty dla siebie lub za osoby zmarłe.


MODLĄCA SIĘ KOBIETA

Czytaj także:
Tajemnica odpustów. Jak uniknąć kary za grzechy?

Tags:
nauka Kościołaodpustśw. Józef
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail