Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Zobacz z nami dom ojca Pio! Pielgrzymka do Pietrelciny [galeria]

Pietrelcina

DinoPh | Shutterstock

Bret Thoman, OFS - 10.03.21

Pietrelcina. Ta mała wioska we Włoszech to skarbnica wspomnień o ojcu Pio. Tu urodził się przyszły święty, spędził swoje dzieciństwo, przyjął święcenia kapłańskie. Zobacz niezwykłe zdjęcia!

Niedaleko Benevento (w regionie Kampania) znajduje się Pietrelcina. To niewielka wieś, której korzenie sięgają późnego średniowiecza. Znają ja katolicy z całego świata. Tu znajduje się dom ojca Pio – jednego z najbardziej znanych współczesnych świętych.

Kliknij tutaj, aby uruchomić pokaz slajdów

Pietrelicina – wioska ojca Pio

Pietrelcina bywa pomijana. Częściej pielgrzymi, szukając śladów ojca Pio, udają się do San Giovanni Rotondo. Tymczasem ta niewielka wioska jest skarbnicą wspomnień o ojcu Pio. To tu przebiegało dzieciństwo świętego czy początek jego kapłaństwa.

Wielu odwiedzających Pietrelcinę (ok. 130 kilometrów na zachód od San Giovanni Rotondo) twierdzi, że to tu bardziej czuć ducha ojca Pio. Pozbawiona sklepów z pamiątkami i hoteli, okazałych kościołów czy dzieł sztuki współczesnej, Pietrelcina zachowała klimat z czasu swoich początków, jako maleńkiej rolniczej wioski. Ojciec Pio, wspominając swą rodzinną miejscowość, powiedział kiedyś:

W Pietrelcinie nikt nigdy nie miał w kieszeni pięciu lirów. Ale poza pieniędzmi mieliśmy wszystko.

Dom urodzenia ojca Pio

25 maja 1887 r. Maria Giuseppa de Nunzio urodziła chłopca. Działo się to w domu przy Vico Storto Valle 27. Była godz. 17. Rodzice, Maria i Grazio, powierzyli opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem św. Franciszkowi. Nazwali go też imieniem świętego z Asyżu.

Dom urodzenia ojca Pio jest otwarty dla zwiedzających. Pielgrzymów często uderza prostota tego miejsca. To zaledwie kilka pokoi z widokiem na ulicę Vico Storto Valle.

Zwiedzający mogą zobaczyć kuchnię z oryginalnym kominkiem i wyposażeniem. Są tu sprzęty z czasów ojca Pio, takie jak garnki czy lampa naftowa. Jest sypialnia, w której spały dzieci (zamieniona później na jadalnię), a także sypialnia rodziców, w której urodził się przyszły święty.


PIO

Czytaj także:
O. Pio złożył ofiarę z siebie w intencji zakończenia epidemii. Wtedy otrzymał stygmaty

Kościół św. Anny

Dzień po narodzinach, rodzice Francesco zabrali go do małego kościoła św. Anny (ok. 250 m od domu). To tu przyszły święty został ochrzczony imieniem Franciszka z Asyżu.

Kościół św. Anny to najstarsza świątynia w Pietrelcinie. Jego początki sięgają XIII w., ale został odbudowany po poważnym zniszczeniu przez trzęsienie ziemi w 1688 r.

Chrzcielnica, w której został ochrzczony mały Francesco, znajduje się w pobliżu wejścia do świątyni. Francesco przyjął w tym kościele także inne sakramenty – spowiedź, pierwszą Komunię i bierzmowanie.

Na uwagę zasługują relikwie św. Piusa Męczennika, papieża z II w., pochowanego w katakumbach św. Pryscylli w Rzymie. Relikwie zostały przekazane kościołowi św. Anny w 1801 r. i umieszczone przy głównym ołtarzu. Młody Francesco często modlił się przed nimi. To przyczyniło się do ​​wyboru jego imienia zakonnego, Pio.

Kościół Matki Bożej Anielskiej

Bliżej miejsca urodzenia ojca Pio znajduje się kościół Santa Maria degli Angeli. Tutaj ojciec Pio odprawił swoją pierwszą Mszę św., 14 sierpnia 1910 r., cztery dni po święceniach. Kiedy ze względu na chorobę ojciec Pio otrzymał dyspensę od życia we wspólnocie zakonnej, mieszkał w Pietrelcinie. Posługę duszpasterską sprawował właśnie tutaj.

W 2000 r., z okazji Wielkiego Jubileuszu, zamontowano tu drzwi z brązu. Składają się z elementów przedstawiających historię Pietrelciny i ojca Pio.


Padre Pio

Czytaj także:
3 modlitwy o specjalne wstawiennictwo św. ojca Pio

Kościół Świętej Rodziny i Muzeum Ojca Pio

Kościół Sacra Famiglia, znajdujący się przy wjeździe do miasta przy Viale Cappuccini, został zbudowany za życia ojca Pio, zgodnie z jego życzeniem. Świątynia i klasztor kapucynów zostały sfinansowane przez dobrodziejkę Mary Pyle. Budowa rozpoczęta w 1926 r., a zakończyła się w 1951 r.

Obok kościoła jest muzeum, w którym znajdują się relikwie i przedmioty związane z życiem św. ojca Pio.

Madonella Porta

Madonella Porta sąsiaduje ze starą bramą miejską prowadzącą do domu ojca Pio, a także ze starożytną dzielnicą Castello. W ścianie nad drzwiami umieszczone są ceramiczne płytki. Tutaj ojciec Pio spotykał się na modlitwie z lokalnymi mieszkańcami. Z czasem stali się oni pierwszą grupą modlitewną świętego.


WOLONTARIUSZE DZIEŁA POMOCY OJCA PIO

Czytaj także:
„Gdy spotyka się kogoś w takim miejscu, musi być dobry!” Te pary poznały się, służąc ubogim

Tags:
ojciec Piopielgrzymka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail