Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 02/03/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Chciał poddać się eutanazji, a został… magistrem psychologii. Januszowi Świtajowi pomogła Anna Dymna

JANUSZ ŚWITAJ

MAREK LASYK/REPORTER

Anan Dymna i Janusz Świtaj

Redakcja - 08.03.21

„Spełniłem swoje największe marzenie. Żyję dziś pełnią życia” – mówi Janusz Świtaj, który 16 lat temu złożył do sądu wniosek o eutanazję.

Tę przejmującą historię pamięta chyba każdy. W 2007 r. sparaliżowany po wypadku motocyklowym Janusz Świtaj złożył wniosek o eutanazję. Oddychał za pomocą respiratora, a swoje życie nazywał wegetacją. Był pierwszą osobą w naszym kraju, która złożyła do sądu wniosek o eutanazję.

Wniosek o eutanazję

Wtedy usłyszała o nim cała Polska. Historią pana Janusza przejęła się też Anna Dymna, aktorka, założycielka fundacji „Mimo wszystko”, która zaproponowała mu pracę. I tą propozycją zmieniła wszystko! Pan Janusz, choć nie od razu, zaczął odzyskiwać chęć do życia.

Tę chęć do życia zaczął też odzyskiwać dzięki wielu osobom z różnych stron kraju, które wsparły go w zbiórce na specjalistyczny wózek, dzięki któremu nie jest już więźniem czterech ścian i bez większego kłopotu może opuszczać mieszkanie.

Dziś żyję pełnią życia

Potem było już coraz lepiej. Pan Janusz postanowił rozpocząć studia psychologiczne, by w przyszłości móc pomagać innym. „Spełniłem swoje największe marzenie. Żyję dziś pełnią życia” – powiedział „Dziennikowi Zachodniemu” po obronieniu na piątkę pracy magisterskiej na Uniwersytecie Śląskim. Marzenie o pomaganiu realizuje teraz w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji, w którym rozpoczął staż.

Podkreśla, że jego największym wsparciem są rodzice, a on dziś czuje się szczęśliwy.

Janusz Świtaj w 2004 r. zwyciężył w plebiscycie „Człowiek bez barier”. Jest też autorem książki „12 oddechów na minutę”.


Janusz Świtaj podczas 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Czytaj także:
Janusz Świtaj: Teraz moje rozmowy z Bogiem są dziękczynne i przyjacielskie [wywiad]


EUTANAZJA DZIECI

Czytaj także:
Holandia chce dopuścić eutanazję dzieci

Tags:
eutanazjapsychologiazmiana
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail