Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Zmęczeni, umorusani, z latarką. Jesteś gotów na Ekstremalną Drogę Krzyżową 2021?

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

REPORTER

Katolicka Agencja Informacyjna - 03.03.21

„Kiedy człowiek raz przekroczy granice komfortu, właśnie w czasie EDK, może uwierzyć w to, że jest w stanie zmienić swoje życie”.

Ekstremalna Droga Krzyżowa może pomóc szczególnie tym, którym brakuje czasu i ciszy. To forma modlitwy indywidualnej. Termin i trasa przejścia jest tylko propozycją.

EDK 2021

W tym roku organizatorzy zapraszają do wędrówki, oczywiście z zachowaniem obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią.

Jak podkreślają, EDK to nowy rodzaj duchowości zakorzeniony w starej tradycji – tradycji pielgrzymowania i tradycji franciszkańskiej, zwracającej uwagę na to, że człowiek to nie tylko dusza, ale i ciało. Porzucenie własnej strefy komfortu, zmaganie i przekraczanie własnych ograniczeń mogą stać się szansą na modlitwę i spotkanie z Bogiem.

Doświadczenie, przeżycie – to coś, czego szczególnie poszukuje dziś człowiek. EDK jest też propozycją dla osób skarżących się na zabieganie i brak czasu, co utrudnia im udział, np. w nabożeństwach drogi krzyżowej praktykowanych tradycyjnie w parafiach.

Pójdziecie w nocy, oświetlając sobie drogę latarką, będziecie bardzo zmęczeni, umorusani. Być może będzie dużo błota zamiast śniegu. Czy będziecie piękni? Bo taka jest obietnica tej drogi krzyżowej. To obietnica, że człowiek, który żyje i idzie za Chrystusem i wchodzi na drogę krzyżową, powinien być człowiekiem pięknym – mówi bp Roman Pindel.

Jak wziąć udział w EDK?

1Decyzja i przygotowanie

Pierwszy krok to podjęcie decyzji. Ważne jest też, by przygotować się fizycznie i psychicznie do wędrówki, która może być wymagająca. Uczestnicy wędrują na własną odpowiedzialność, sami muszą sobie radzić z orientacją w terenie (choć mogą mieć ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS), sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo.

Zniechęcamy osoby, które myślą, że jakoś to będzie. Że jak nie będą miały siły, to ktoś im pomoże. Zniechęcamy ludzi zamkniętych, którzy nie szukają nowych pomysłów na siebie. Zniechęcamy ludzi, którzy oceniają innych i uważają siebie za lepszych od nich – wyjaśniają organizatorzy.

2Wybór trasy

Kolejnym krokiem jest wybór miejsca, z którego się wyrusza oraz wybór trasy. Dziesiątki propozycji znaleźć można na stronie edk.org.pl. Dostępne są na niej również rozważania na tegoroczną Ekstremalną Drogę Krzyżową, pod hasłem „Droga Przebaczenia – od zranienia do uzdrowienia”, oraz informacje na temat aplikacji ułatwiającej wędrówkę i medytację.

3Zgoda na ciszę

Wędrówka – niezależnie od tego, czy odbywać się będzie samotnie czy w niewielkiej grupce osób – przebiegać ma w skupieniu i milczeniu. To ważne założenie EDK. Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość odczytania na głos rozważań lub też słuchania ich z urządzeń mobilnych przy poszczególnych stacjach.

4Msza św.

Ekstremalną Drogę Krzyżową można rozpocząć od uczestnictwa we mszy św. Warto jednak podkreślić, że zaproszenie na wędrówkę skierowane jest również do ludzi niewierzących i poszukujących.

EDK: Wielkie przeżycie

„Nie myślałem, że ta droga tak odbije się w moim sercu. Za każdym razem inna, z innymi intencjami, a jednak ta sama. Wielkie przeżycie” – pisze Bartłomiej.

„Dwa lata temu poszłyśmy z koleżanką na kolejną już EDK. Każda z własnym krzyżem, własnymi słabościami, zanosząc prośbę do Pana. Wróciliśmy umocnione w wierze. Nie zdradzę, w jakiej intencji szłyśmy. Powiem tylko, że ja jestem dziś szczęśliwą mamą drugiego syna, a koleżanka tydzień po Świętach Zmartwychwstania Pańskiego wyjdzie za mąż za wspaniałego człowieka. Warto choć raz spróbować, wstać z kanapy i pójść na spotkanie z Panem Bogiem, które na drogach EDK jest wręcz namacalne” – to świadectwo Anny.

Chcesz zmienić świat? Zmień swoje życie

„EDK odpowiada na podstawowy problem wielu ludzi. Nie są zadowoleni z tego, jak wygląda ich życie. Jednak boją się zmiany – nie chcą utracić tego, co mają. Mają swoją strefę komfortu, w środku której jest dużo nierozwiązanych problemów. Kiedy jednak człowiek raz przekroczy te granice, właśnie w czasie EDK, może uwierzyć w to, że jest w stanie zmienić swoje życie” – czytamy na stronie edk.org.pl. Nawiązując do nauczania papieża Franciszka, organizatorzy EDK podkreślają, że właśnie od zmiany swojego życia powinien zacząć człowiek, który chce zmieniać świat.

Pomysł na EDK zrodził się w roku 2009 w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Inicjatywa ta spotkała się z wielkim i rosnącym zainteresowaniem. Już 10 lat później, w 2019 r., w EDK uczestniczyło w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób, wędrujących na kilkuset trasach, a także poza Polską – aż w 24 krajach. W 2020 r. w EDK miało wziąć udział aż 95 tys. osób z 443 miast na 1025 trasach, choć ostatecznie, w związku z pandemią organizatorzy EDK zaapelowali o jej duchowe przeżycie. W tym roku zapraszają do wędrówki, oczywiście z zachowaniem obowiązujących obostrzeń.

Szczegółowe informacje nt. Ekstremalnej Drogi Krzyżowej znaleźć można na stronie edk.org.pl.
Czytaj także:
Ekstremalna Droga Krzyżowa. Bo warto żyć ekstremalnie!


EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

Czytaj także:
Siostra Regina. Ma 100 lat i… wybiera się na Ekstremalną Drogę Krzyżową!

maj / Warszawa

Tags:
Droga krzyżowaWielki Post
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail