Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Krewny księżnej Diany zostanie błogosławionym? Papież zatwierdził ważny dokument

IGNATIUS SPENCER

Wikipedia/Domena publiczna | Allstar/Cinetext/Mary Evans Picture Library/East News | PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS

Od lewej: Ignacy Spencer, Winston Churchill, Księżna Diana

Katolicka Agencja Informacyjna - 25.02.21

Jednym z ośmiorga sług Bożych wymienionych w dekretach zatwierdzonych przez Franciszka 20 lutego, jest angielski pasjonista o. Ignacy od św. Pawła, czyli George Spencer (1799-1864).

Brytyjska agencja Reutera podała, powołując się na stronę internetową diecezji Shrewsbury (240 km na północny zachód od Londynu), że był on dalekim przodkiem przez matkę księżnej Diany z obecnym księciem Williamem i jego bratem, księciem Harrym

Według agencji sługa Boży był praprapradziadkiem zmarłej tragicznie w 1997 r. księżnej Diany, a wcześniej – prapradziadkiem premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla.

O. Ignacy od św. Pawła, czyli George Spencer

Urodzony 21 grudnia 1799 r. w Londynie w rodzinie anglikańskiej, dzieciństwo spędził w Althrop, skąd pochodzili jego przodkowie. Tam też prawie 200 lat później pochowano księżną Dianę. 13 czerwca 1824 r. został wyświęcony na pastora anglikańskiego, ale po 6 latach, 30 stycznia 1830 r. przeszedł na katolicyzm.

Przyczyną jego nawrócenia było – jak sam przyznał – „wnikliwe studiowanie ojców Kościoła, szczególnie pism św. Jana Złotoustego (Chryzostoma) i św. Grzegorza Wielkiego, które pomogły mu dostrzec różnicę między katolicyzmem a protestantyzmem”. Zaczął czytać te teksty w 1827 r., gdy przebywał na wakacjach na wyspie Wight. Wtedy też poznał wielu księży katolickich, którzy zachęcali go do dalszego zgłębiania Ojców Kościoła.

Katolickie święcenia kapłańskie

Po przyjęciu katolicyzmu wyjechał na 2 lata na studia do Rzymie (mieszkał tam w Czcigodnym Kolegium Angielskim [Venerable English College] i 28 maja 1832 r. przyjął katolickie święcenia kapłańskie.

Dużą rolę w jego życiu odegrało spotkanie z włoskim pasjonistą, bł. Dominikiem Barberim (1792-1849), zwanym „Apostołem Zjednoczenia” i jego ideą „nawrócenia Anglii na katolicyzm”. To dzięki niemu na katolicyzm przeszedł m.in. św. Jan Henryk Newman. Spencer wstąpił do pasjonistów 5 stycznia 1847 r., przyjmując imię Ignacego od św. Pawła.

Po powrocie na Wyspy Brytyjskie działał głównie wśród biednych imigrantów irlandzkich w hrabstwie West Midlands. Zmarł na atak serca 1 października 1864 r. w miejscowości Carstairs w Szkocji.

20 lutego br. papież zatwierdził dekret o heroiczności cnót angielskiego zakonnika.

Ślub z katolikiem nie pozbawia prawa do tronu

Książę William jest drugi (po swym ojcu Karolu) w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Warto przy tym przypomnieć, że na szczycie Wspólnoty Narodów w Perth 28 października 2011 r. zmieniono dotychczasowe prawo i obecny „Succesion to the Crown Act” (Akt o następstwie tronu) stanowi m.in., że „poślubienie katolika nie pozbawia prawa do dziedziczenia tronu”.

Zniesiono wówczas również zasadę pierwszeństwa mężczyzn przed ich żeńskim rodzeństwem oraz zakaz małżeństw monarchów i następców tronu z katolikami. Zmiana ta wymagała wprowadzenia poprawek do konstytucji 16 państw członkowskich Wspólnoty Narodów i nowelizacji aktów prawnych obowiązujących od ponad 300 lat. Nowe przepisy weszły w życie w 2013 r.

Źródło: KAI/agr


KSIĘŻNA DIANA

Czytaj także:
Lady Diana: Pragnienie dawania miłości i pomoc najsłabszym [FOTOGALERIA]


PRINCE WILLIAM,DUKE OF CAMBRIDGE

Czytaj także:
Książę William: aby naprawdę pomagać, musimy wyzbyć się tej jednej rzeczy

Tags:
Angliakanonizacjapapież Franciszek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail