Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Błogosławieństwo Aaronowe: zabierz te Boże obietnice do swego domu!

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO AARONOWE

Monkey Business Images | Shutterstock

Dorota Szumotalska - 16.02.21

Warto to błogosławieństwo wprowadzić do naszej liturgii domowej. Można uczynić je elementem świętowania na przykład urodzin czy ważnych rocznic, takich jak rocznica ślubu. Małżonkowie mogą udzielać go sobie nawzajem, a także błogosławić swoje dzieci.
Niech cię PAN błogosławi i strzeże.

Niech PAN rozjaśni nad tobą swoje oblicze i będzie ci łaskawy.

Niech PAN zwróci na ciebie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem. [Lb 6,24-26]

Błogosławieństwo Aaronowe: cenny zabytek

Tekst błogosławieństwa Aaronowego zapisany na srebrnych zwojach stanowi najstarszy zachowany fragment Biblii, datowany na 600 r. przed Chrystusem. Został on odkryty w 1979 r. na stanowisku archeologicznym Ketef Hinnom położonym w pobliżu Jerozolimy.


depressed

Czytaj także:
Błogosławieństwo domu (lub innego miejsca) ułożone przez ojca Amortha

Znaleziony w skalnym grobie, stanowił rodzaj amuletu. W oryginale składa się z trzech wersów – pierwszy wers to 3 słowa, drugi zawiera 5 słów, a trzeci 7. Doskonała kompozycja oddana jest także przez liczbę spółgłosek, których liczba także wzrasta w sposób uporządkowany, wynosząc kolejno 15, 20, 25 spółgłosek w wersie.

Błogosławieństwo dotyczyło wszystkich dwunastu pokoleń Izraela, co także oddaje liczba słów błogosławieństwa, z pominięciem imienia Boga.

Błogosławieństwo kapłańskie było wypowiadane w Świątyni Jerozolimskiej każdego dnia, a podczas święta Jom Kippur czterokrotnie. Wypowiadanym słowom towarzyszył gest z charakterystycznym układem dłoni kapłana: łączył po dwa palce, a dłonie dotykał ze sobą kciukami. Zebrani wierni nakrywali głowy lub spuszczali wzrok.

Okoliczności historyczne

Zobaczmy, w jakiej sytuacji znajduje się Naród Wybrany, kiedy otrzymuje błogosławieństwo – co jest opisane w Księdze Liczb, czwartej części Pięcioksięgu.

Izraelici ostatni rok wędrują po pustyni Synaj, już niedługo zajmą ziemię Kanaan. W tym czasie kształtują się nadal przepisy dotyczące kultu. Bóg mieszka w jednym z namiotów w centrum obozu i jest prawdziwie Panem i wodzem Izraelitów.

Interwencje Boże wychowują Lud, który co i rusz buntuje się, doświadczając trudnych pustynnych warunków życia. Sytuację niejednokrotnie łagodzi wstawiennictwo Mojżesza. Do kontaktu z Bogiem przeznaczony zostaje ród Lewiego, którego prawnukiem jest także Aaron, starszy brat Mojżesza. 

Mojżesz pełni funkcję pośrednika i proroka. Otrzymuje on polecenia i prawa bezpośrednio od Boga. I tak dzieje się w przypadku tzw. błogosławieństwa Aaronowego:

PAN powiedział do Mojżesza: „Oznajmij Aaronowi i jego synom: Tak macie błogosławić Izraelitów (…). W ten sposób będą wzywać mojego imienia nad Izraelitami, a Ja będę im błogosławił” (Lb 6, 22-23. 27).

blessing the animals

Czytaj także:
Błogosławieństwo zwierząt domowych. Tradycja na św. Antoniego [zdjęcia]

Znaczenie słów błogosławieństwa

W błogosławieństwie Aaronowym znajdujemy pięć wyrażeń określających na czym polega błogosławieństwo, którego Bóg sam udziela wszystkim pokoleniom Izraela: Jahwe strzeże, rozjaśnia oblicze, udziela łaski, zwraca swoje oblicze i obdarza pokojem.

Bóg strzeże, a więc ochrania jak tarczą. Warto tu przypomnieć wcześniejsze określenie Kościoła pielgrzymującego, czyli wiernych żyjących na ziemi, jakim był tytuł Kościoła walczącego. Ta nieustanna walka o zachowanie Bożej łaski i odrzucenie grzechu jest naszym codziennym udziałem. Bóg obiecuje swoją obronę i swoją łaskę, którą można opisać jako oświecenie rozumu w poznaniu dobra i umocnienie woli w dążeniu do niego.

Rozjaśnione oblicze to wyraz Bożej obecności. A jest to obecność Boga, którego oblicze jest rozpromienione, co w potocznym języku oznacza uśmiech. Oblicze zwrócone na nas to Boża przychylność. Psalmista prosi Boga: „swego oblicza nie zakrywaj przede mną” (Ps 27, 9), bo to oznaczałoby odwrócenie się Boga, utratę Jego błogosławieństwa, ochrony, i łaski.

Ostatnie wezwanie to życzenie pokoju, z języka herbajskiego „szalom”. To słowo określane jest nie tylko jako pokój, ale także pełnia, prawda, sprawiedliwość i harmonia. Zatem jest to szczególne życzenie całkowitego szczęścia, życia w jedności z Bogiem i ludźmi. Ważne jest, aby podkreślić, że to błogosławieństwo dla wszystkich pokoleń. I jest ono obietnicą Boga.

Liturgia domowa

Tekst błogosławieństwa Aaronowego pojawia się jako jedna z formuł uroczystego błogosławieństwa na zakończenie mszy świętej w okresie zwykłym. Warto jednak wprowadzić je także do liturgii domowej.

Można uczynić je elementem świętowania na przykład urodzin czy ważnych rocznic, takich jak rocznica ślubu. Małżonkowie mogą udzielać go sobie nawzajem, a także błogosławić swoje dzieci.

Cytaty pochodzą z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, Edycja św. Pawła


DROGA NAZARETU

Czytaj także:
Idź ukrytą drogą Nazaretu: tak wszelkie trudności Bóg przemieni w błogosławieństwo

Tags:
błogosławieństwoliturgiarozwój duchowy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail