Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Siedmioro prawie świętych w kolejce na ołtarze. Kiedy ich kanonizacja?

WEB3;BLESSED;PEOPLE;SAINT;WAITING;KS01

Agencja I.Media - 12.02.21

Z powodu pandemii papież Franciszek nie celebrował żadnej kanonizacji od 13 października 2019 roku. Rok 2020 stał się w tej dziedzinie pierwszym „pustym” rokiem od dwudziestu sześciu lat! Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych nie zaprzestała jednak działalności... 

13 października 2019 roku papież Franciszek kanonizował na placu Świętego Piotra Jana Henryka Newmana, Dulce Lopes Pontes, Małgorzatę Bays, Marię Teresę Chiramel Mankidyan i Józefinę Vannini. Kolejne kanonizacje były przewidziane na 2020 roku, jednak ze względu na kryzys sanitarny Stolica Apostolska całkowicie wstrzymała te uroczystości.

Według terminologii kanonizacyjnej, 2020 był pierwszym „białym rokiem” od 1994 roku. Jednak pomimo pandemii Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, ta „fabryka świętych”, w dalszym ciągu ogłaszała dekrety, uznając nowe sługi Boże, nowych błogosławionych i świętych.

Aktualnie siedmiu prawie świętych czeka „w kolejce”, gdyż ich kanonizacje musi uroczyście ogłosić biskup rzymski. (W przeciwieństwie do beatyfikacji, które lokalnie ogłasza kardynał albo biskup.)


JAK PRZEBIEGA PROCES KANONIZACYJNY

Czytaj także:
Jak zostaje się świętym? Tajniki procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego

W kolejce po tytuł świętego

Mamy więc decyzje o kanonizacji, ale bez podania konkretnej daty uroczystości kanonizacyjnej, tych oto osób:

Wspólna kanonizacja?

Poza tym, jak poinformowały agencję I.MEDIA różne osoby związane z aktami kanonizacyjnymi, duża liczba dekretów oczekujących na potwierdzenie prawdopodobnie skłoni papieża do połączenia kilku kanonizacji jednego dnia.

Mówi się o Zesłaniu Ducha Świętego (wypada 23 maja) jako pierwszym możliwym terminie uroczystości kanonizacyjnych. Ale takie spekulacje na razie wydają się przedwczesne. Obowiązujące  normy sanitarne mogą bowiem uniemożliwić liczne zgromadzenia. Więc na razie jest to pogłoska pozbawiona podstaw – twierdzi źródło związane z jednym z powyższych procesów kanonizacyjnych.


ŚWIĘTOŚĆ

Czytaj także:
A co, jeśli modlimy się za zmarłego, a on już jest w Niebie? Rozmowa z „tropicielem świętych”

Nie będzie kanonizacji online

To samo źródło zapewniło agencję I.MEDIA, że kanonizacja w maju byłaby przedwczesna, bo ważne jest, by w uroczystości mogły uczestniczyć wszystkie osoby, które by chciały. Bo ten międzynarodowy tłum, który zbiera się w Rzymie czy gdzie indziej przy okazji każdej kanonizacji, jest wyrazem powszechnego uznania świętości nowych świętych przez Kościół. Uroczystość online, podkreśliło to źródło, nie miałaby więc sensu.

Kanonizacja Karola de Foucault wydaje się szczególnie bliska sercu papieża. Ojciec Święty wielokrotnie o niej wspomniał w swojej najnowszej encyklice Fratelli tutti. Z okazji Bożego Narodzenia 2020 roku ofiarował też członkom Kurii rzymskiej książkę o życiu tego pustelnika z Sahary. Jej autorem jest o. Bernard Ardura, postulatora procesu kanonizacyjnego Karola de Foucault.
Czytaj także:
Święty człowiek na pustyni. Mało znane zdjęcia Karola de Foucauld


SANDRA SABATTINI

Czytaj także:
Sandra Sabattini: patronka „normalsów”, narzeczonych i młodzieży?

Tags:
kanonizacjaświęci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail