Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 21/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Walczył o niego dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwrot w sprawie 13-latka z Nigerii

PIOTR CYWIŃSKI, CHŁOPIEC Z NIGERII

Jan Graczynski/East News

Redakcja - 22.01.21

13-letni Nigeryjczyk Omar Farouq Bashir, skazany za bluźnierstwo na 10 lat więzienia, wyjdzie na wolność – orzekł w czwartek, 21 stycznia tamtejszy świecki sąd apelacyjny. O zwolnienie chłopca z tego wyroku walczył Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Świecki sąd apelacyjnym swoim wyrokiem podważył decyzję poprzedniego sądu, który wymierzył 13-latkowi karę na podstawie prawa szariatu.

Omar Farouq wyjdzie na wolność

Sędziowie stwierdzili, że Farouq był niepełnoletni oraz nie miał odpowiedniej reprezentacji prawnej.

Piotr Cywiński od kilku miesięcy prowadził akcję na rzecz uwolnienia nigeryjskiego chłopca. Polski historyk zawnioskował do prezydenta kraju Muhammadu Buhariego o ułaskawienie. Był gotów odsiedzieć za niego część kary. Zgromadził także 300 innych ochotników z różnych środowisk i różnych krajów świata gotowych zrobić to samo. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Dyrektor muzeum wskazywał wówczas, że są wśród tych osób „profesorowie, studenci, dziennikarze, duchowni, biznesmeni, eksperci od praw człowieka, ale także emeryci i osoby bezrobotne”.

Informację o wyroku świeckiego sądu przyjął z ogromnym zadowoleniem.

To wielkie zwycięstwo dla wszystkich Nigeryjczyków. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w akcję na rzecz uwolnienia chłopca. Tak jak obiecaliśmy, wkrótce rozpoczniemy zbiórkę na edukację Omara. Wszyscy stanowimy jedną ludzkość – pojawił się komentarz na twitterowym koncie Muzeum Auschwitz.

Omar Farouq w sierpniu 2020 roku został skazany na 10 lat więzienia i przymusową pracą fizyczną. Uznano go winnym po tym, gdy w trakcie bójki ze swym szkolnym kolegą miał pod adresem Allaha użyć słów uznanych za bluźniercze. Do zdarzenia doszło w stanie Kano, na północy Nigerii. Region ten jest zamieszkiwany przez muzułmanów, obowiązuje tam prawo szariatu. Tamtejszy sąd zdecydował wtedy, że chłopiec może być sądzony jako osoba dorosła, ponieważ osiągnął dojrzałość płciową.

Uchylony wyrok Yahayi Aminu Sharify

To nie koniec dobrych wiadomości płynących z Nigerii. Sąd uchylił wyrok muzyka Yahayę Aminu Sharifa, który został skazany za użycie w swojej piosence słów uznanych za bluźniercze. Utwór rozpowszechniano za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Pojawienie się tej utworu w przestrzeni publicznej wywołało protesty fundamentalistów.

Sytuacja Sharifa jest jednak nieco inna – świecki sąd uchylił wyrok, a sprawa została ponownie przekazana sądowi szariatowemu do ponownego rozpatrzenia. Poprzednio miało dojść do błędów proceduralnych.

Źródło: TVN24, BBC


PIOTR CYWIŃSKI

Czytaj także:
Dyrektor Muzeum Auschwitz gotów iść do więzienia za 13-latka z Nigerii


PIOTR CYWIŃSKI

Czytaj także:
Dyrektor Muzeum Auschwitz nie odpuszcza w sprawie nigeryjskiego chłopca. Ma za sobą 300 ochotników

Tags:
Afrykaprawowolność
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail