Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Polskie akcenty w Ziemi Świętej [galeria]

POLSKIE AKCENTY W ZIEMI ŚWIĘTEJ

fot. Dawid Gospodarek

Dawid Gospodarek - 30.12.20

W Ziemi Świętej nie brak miejsc, na których odbił się ślad polskiej obecności. Mocno dają o sobie znać polscy pielgrzymi i turyści, a język polski jest słyszalny na każdym kroku.

Polacy od wieków podróżują do Ziemi Świętej. Co prawda sprzed XIV wieku mamy nieliczne świadectwa takich wypraw, jednak z czasem jest ich coraz więcej. Palestynę odwiedził np. słynny polski kronikarz Jan Długosz.

Polacy w Ziemi Świętej

Z Polski do Ziemi Świętej ruszali też uczestnicy krucjat, i to prawdopodobnie oni wyprzedzili pobożnych pątników – pierwsze ślady polskich krzyżowców znajdujemy u greckiego kronikarza z XII wieku, opisującego niestety zakończoną klęską chrześcijan II krucjatę.

Takich polskich rycerzy z różnych względów (głównie finansowych i politycznych) nie było wielu. „Piątą Ewangelię” na własne oczy oglądali polscy mieszczanie, pisarze, historycy, poeci (np. Jan Dantyszek, Juliusz Słowacki), a nawet późniejsi święci (m.in. Jan Kanty, Józef Sebastian Pelczar czy wreszcie Jan Paweł II).

Na przełomie XIX i XX wieku pielgrzymki były już tak liczne, że w 1908 r. powstał w Jerozolimie Dom Polski dla naszych pątników, którzy wówczas wśród osobistych intencji nieśli również niepodległość ojczyzny (dziś są już dwa takie Domy).

Polacy w Izraelu

Wielu Polaków mieszka dziś w Izraelu – Żydów polskiego pochodzenia, którzy przetrwali Holocaust oraz ich potomków; zakonników opiekujących się pielgrzymami (tu prym wiodą franciszkanie – Polaków spotkać można tak przy Grobie Pańskim jak i betlejemskim Żłóbku) lub studiujących Biblię (np. dominikanie w École biblique et archéologique française de Jérusalem czy franciszkanie na Studium Biblicum Franciscanum).

Są wreszcie rodacy udzielający się wśród potrzebujących – tu warto wymienić jerozolimski i betlejemski Dom Pokoju sióstr elżbietanek, gdzie pomoc znaleźć mogą głównie palestyńskie sieroty i dzieci ubogie, potrzebujące wsparcia przez konflikty zbrojne, polityczne czy po prostu problemy rodzinne.

Są studenci i wykładowcy, mali przedsiębiorcy, przewodnicy czy inne osoby, których losy (często z romantycznymi wątkami w tle) splątały się ze współczesnym Izraelem. Polacy w Izraelu założyli np. Towarzystwo Polonijne Piast, są też na regionalnych facebookowych grupach.

Polskie akcenty w Ziemi Świętej

Poniżej zaprezentuję wybrane miejsca, na których odbił się ślad polskiej obecności. Mocno dają o sobie znać polscy pielgrzymi i turyści, nie tylko w słyszalnym na chyba każdym kroku polskim języku, ale czasem niestety również wandalistycznie – rzadko natknąć się można w różnych miejscach, również najważniejszych, jak Bazylika Grobu Bożego, na napisy np. z polskimi imionami czy miastami.


PIOTR URBAŃSKI

Czytaj także:
Spędził kilka miesięcy w Ziemi Świętej. Dziś mówi: „Rodzina to ludzie, którzy zawsze cię przyjmą”

Są polskie groby – głównie żołnierzy II wojny światowej, np. na cmentarzu katolickim w Jerozolimie (na Górze Syjon, 18 grobów) czy w Hajfie (Khayat Beach War Cemetery).

Bywają czasem, zwłaszcza w palestyńskich sklepach, miłe dla polskich turystów i pielgrzymów biało-czerwone elementy, częstym motywem (także w sklepach czy kawiarniach) jest wizerunek Jezusa Miłosiernego, św. Faustyny czy Jana Pawła II, zdarza się też jasnogórska ikona. Najpopularniejszym takim miejscem jest chyba sklep u Roniego Tabasha w Betlejem – ten przesympatyczny Palestyńczyk (katolik) nauczył się polskiego, śpiewał dla papieża, chętnie chwali się wokalnymi umiejętnościami przed Polakami i – co również zawsze cieszy – oferuje spore zniżki cen.

Zwłaszcza od palestyńskich sprzedawców można usłyszeć polskie hasła reklamowe, typu „taniej niż w Biedronce”, a palestyńscy chłopcy zaczepiają, próbując sprzedać np. drewniany flecik hasłem „fujarka za dolarka”; usłyszeć można polskie powitania, panie cieszą się z wyuczonych komplementów. Na murach oddzielających Palestynę od Izraela zdarzają się polskie napisy czy graffiti nawiązujące do Solidarności.

Kliknij w galerię zdjęć, aby zobaczyć polskie akcenty w Ziemi Świętej
Czytaj także:
[GALERIA] Trzy mistyczne groty w Ziemi Świętej


JORDAN RIVER,BAPTISM SPOT OF CHRIST

Czytaj także:
10 najpopularniejszych miejsc biblijnych w Jordanii. Zobacz zdjęcia!


GALILEE

Czytaj także:
Wiesz, że ojczyzna Jezusa – Galilea – to bujna i zielona oaza? [zdjęcia]

Tags:
pielgrzymkaZiemia Święta
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail