Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 01/03/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Nowenna do Niepokalanego Poczęcia i niezwykłe piękno Maryi

NIEPOKALANE POCZĘCIE

Renata Sedmakova | Shutterstock

Łukasz Kaczyński - 08.12.20

Wiele osób nie rozumie do końca, co oznacza, że Matka Boża jest szczególnie wybrana przez Boga spośród wszystkich ludzi. Poprzez tę modlitwę Bóg udziela łaski głębszego poznania.

Od 29 listopada do 7 grudnia wierni odmawiali nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. „To niezwykły czas, który zbliża nas do Maryi i ukazuje, do czego rzeczywiście powołany jest człowiek”.

Dogmat o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny został ogłoszony przez papieża Piusa IX 8 grudnia 1854 r. Mówi on, że Maryja mocą szczególnej łaski Boga została nietknięta i zachowana od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego od pierwszej chwili swojego poczęcia.


FIGURA MARYI Z MONTICHIARI, GODZINA ŁASKI

Czytaj także:
„Godzina łaski”: specjalne 60 minut Bożego miłosierdzia czy nadużycie?

Niezwykłe piękno Maryi

Jak wskazuje s. Maria Donata, niepokalanka z Szymanowa, wiele osób nie rozumie do końca, co oznacza, że Matka Boża jest szczególnie wybrana przez Boga spośród wszystkich ludzi poprzez ustrzeżenie jej przed skutkami grzechu pierworodnego.

Czasem wręcz wydaje się nam, że z tego powodu jest ona bardzo odległa współczesnym. Tak doskonała, że nie sposób się z nią równać. Ale tak nie jest. Niepokalane poczęcie Maryi pokazuje nam jej niezwykłe piękno. Niepokalanie Poczęta nie stanowi jedynie wzoru, do którego tęsknimy. Jest realną pomocą, by rozwijać się duchowo. I czerpać z łask, które ona bardzo mocno wyprasza, zwłaszcza 8 grudnia – opisuje.

Wyjątkowym czasem zrozumienia tej tajemnicy może być modlitwa nowenną przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Podobne modlitwy pojawiły się jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem dogmatu, bo już w 1477 r. Wtedy to papież Sykstus IV zezwolił w Rzymie na obchodzenie 8 grudnia w bazylice Dwunastu Apostołów święta Poczęcia Maryi, poprzedzonego właśnie uroczystą nowenną.

Zobaczcie nasze wideo o Niepokalanym Poczęciu:

Nowenna do Niepokalanego Poczęcia

W Polsce dużą rolę w propagowaniu wspomnianej nowenny odegrał św. Maksymilian Maria Kolbe. Chciał on, by przygotowanie do 8 grudnia było okresem gorącej modlitwy i poświęceń na rzecz Matki Bożej. „Zachęcamy do udziału w nowennie, ma ona bowiem charakter rekolekcji adwentowych” – piszą na swojej stronie franciszkanie legniccy.

Potwierdza to s. Maria Donata. Dodaje, że te 9 dni poświęcone na modlitwę to tak naprawdę okres, w którym to nie wierzący przygotowują samych siebie, ale to Bóg udziela im łaski głębszego poznania dogmatu o niepokalanym poczęciu Maryi.


HAITI

Czytaj także:
Maryja wciąż pomaga. Cudowna moc Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

– To niezwykły czas, który zbliża nas do Maryi i ukazuje, do czego rzeczywiście powołany jest człowiek. Bo ona naprawdę ma szansę zamienić starego człowieka w głębi naszych serc i dusz na człowieka, który kieruje się w życiu miłością i ofiarnością – podkreśla niepokalanka.

Wskazuje na to również fragment jednej z dostępnych nowenn poprzedzających uroczystość Niepokalanego Poczęcia: „Niech Twój przykład rozpali nasze serca miłością ku bliźnim i pomnoży naszą wiarę i nadzieję. Matko Niepokalana, całą ufność pokładamy w potędze Twego orędownictwa i w macierzyńskiej dobroci Twego serca”.

Różne nowenny

Co ciekawe, w sieci dostępnych jest wiele przykładowych nowenn, którymi można się modlić w ciągu 9 dni poprzedzających 8 grudnia. Jedną z nich jest na przykład nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP według św. Faustyny.

„Już trzeci raz odprawiam taką nowennę do Matki Bożej, to jest składającą się z jednego tysiąca zdrowasiek dziennie. Dziewięć tysięcy pozdrowień składa się na całość tej nowenny (…) Dla chcącego – nic trudnego. Poza rekreacją modliłam się i pracowałam. W dniach tych nie wymówiłam ani jednego słowa niekoniecznie potrzebnego. Chociaż muszę przyznać, że ta sprawa wymaga dość dużo uwagi i wysiłku. Ale dla uczczenia Niepokalanej nic nie ma za wiele” – opisała tę modlitwę w swoim „Dzienniczku” św. Faustyna.

– W naszym zgromadzeniu 29 listopada rozpoczynamy tradycyjnie nowennę złożoną z antyfon i litanii loretańskiej. Ten zwyczaj tysiąca „Zdrowaś, Mario” także został przez nas przyjęty od św. Faustyny, choć odmawiamy go bardziej wspólnotowo. Myślę, że ułatwia to właściwe przygotowanie, jak i chwalenie Boga za dary, które zostały udzielone Maryi, do czego zachęca wiernych przez objawienia św. Faustynie sama Matka Boża – ocenia s. Elżbieta Siepak, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Warto dodać, że nowenny te można również odmawiać w dowolnym czasie roku. Nie czekając na kolejne 9 dni przed 8 grudnia.


RÓŻANIEC

Czytaj także:
Tysiąc „zdrowasiek” dziennie. Nowenna, która jest pomysłem św. Faustyny

Tags:
MaryjaNiepokalane Poczęcienowenna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail